България
Кирил Вътев: Притесни ме голямото струпване на хора във фермата във Велинград, ами, ако има зараза?
„Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава“, заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери.
„Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение с европейската референтна лаборатория, която е в Монпелие. Българската референтна лаборатория е с една от най-високите оценки – 100 точки. Вземат се проби, дават се едновременно на нашата лаборатория и на тази в Монпелие, след това се сравняват резултатите, дали има разлика. Щом няма разлика, това води до висока оценка“, обясни той.
Вътев напомни, че заболяването се появи първо в Румъния и Гърция.
„В Румъния евтаназираха над 300 хил. овце, болни от чума по дребните преживни животни. Смъртността е 2% по време на евтаназията. Не е вярно това, че ние трябва да чакаме на ден да мрат по 50-60 животни, за да разберем, че имаме чума“, категоричен бе той в интервю за предаването „Неделя 150“. И допълни, че от разговор с ветеринари е разбрал, че е открито и много високо ниво на антитела. По думите му това говори, че заразата е на повече от 14 дни.
„Ако е вярно това, че преди месец е имало умрели животни – това не го твърдя аз, а питам дали е вярно, които са покрити – нещата стават притеснителни“.
„Не може за всичко да обвиняваме някой друг. Трябва да погледнем първо към себе си“, смята бившият земеделски министър, като посочи още:
„Мен лично най-много ме притесни струпването на голям брой хора в тази ферма. Добре – не вярваме, че има зараза, но ако допуснем, че има зараза, а там отидоха и фермери – какво се случва, ако има зараза – ами ние я разнесохме по всички ферми“.
Според него не може да се винят ветеринарите и лабораторията.
Злоупотребите с пасищата са огромни, подчерта Кирил Вътев. „Не може да се раздават пасища на хора, които нямат животни, а хора с животни да им се предоставят пасища, отдалечени от животновъдния обект“, обясни той и напомни за промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
„Не може да се толерират непроизводствени практики заради получаването на пари без да има продукт насреща. Това е най-големият ни проблем в аграрния сектор“, изказа мнение бившият министър и попита къде са институциите, които трябва да регулират и контролират този процес.
Според него има голяма несправедливост, която рефлектира върху всички. „Това означава, че има и местни политици, които го допускат. Те са принадлежащи към определени партии, оттам се толерират и оттам се изкривява всичко. Оттук идва и цялото недоверие във всичките ни институции. Фактът, че водим такъв разговор е унизителен“, коментира той.
Той смята, че последните хора, които трябва да се обвиняват, са министърът и директорът на БАБХ. И въпреки това изказа мнение, че земеделският министър няма полезен ход и каквото и да предприеме, той ще бъде обвинен без да има вина.
„Имаме дефицит на дисциплина и осъзнатост на риска да си пренесем заразата в стопанството“.
Относно вчерашния протест и включването в него на някои партии Кирил Вътев каза, че това е срамно за тези партии. Според него това е „елементарен популизъм“.
Източник: