Любопитно

Спасиха видра, попаднала в цех за мебели

Published

on

Спасиха видра, попаднала в избени помещения на цех за мебели във варненския квартал „Аспарухово“, предаде БНТ.

Видрата е защитен вид, включен в Червената книга на България. Малкият хищник е настанен за лечение в добричкия зоопарк, който е спасителен център за стотици животни.

Сигнал за бедстващо животно в подземно помещение на фабрика е подаден в екоинспекцията във Варна. Инспекторите се обръщат за съдействие към Центъра за защита на природата и животните в Добрич, които имат подготвен екип и разполагат с необходимите средства за залавяне на такива животни.

„Установихме, че става въпрос за видра, която е паднала, имало е прозорец, счупен и тя по някаква причина е влязла вътре. Опитала е да се скрие или е било подплашено, но всъщност помещението е позиционирано на около 200 метра от Варненско езеро, където е естествено местообитание за видри“, обясни директорът на Центъра за защита на природата и животните – Добрич Християн Христов.

Видрите са изключително потайни, ловуват само нощем и избягват контакт с хората.

„Имаше така малко екшън, успяхме да я уловим и при улавянето установихме, че всички нокти на животното са абсолютно изпилени. Най-вероятно се е опитвала да излезе няколко дена и беше доста неадекватна, отпаднала. Очевидно не беше от днес или от вчера заклещена там“, добави Християн Христов.

В момента видрата е под карантина в спасителния център в Добрич и без маникюр, и педикюр, няма да бъде пусната на свобода.

„Видрите са почти изцяло рибоядни животни. Без нокти тя няма как да улавя храната си и вече когато е готова, захранена достатъчно, ще бъде освободена обратно в дива среда, по-подходяща от тази покрай кв. „Аспарухово“ във Варна“, каза директорът на Центъра за защита на природата и животните.

Видрата е защитен вид не само от нашето законодателство, но и от редица международни конвенции. За съжаление често става жертва на недоволни от набезите ѝ рибари и собственици на водоеми.

„Факт е, че така или иначе това диво животно се храни с риба. Въпросът е, че хората трябва да осъзнаят, когато искат да си отглеждат риба, че те трябва да си обезопасят водоема“, каза Християн Христов.

Само през тази година в зооцентъра са спасени над 120 бедстващи животни. И за съжаление огромна част от тях попадат тук по вина на хората.

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version