България

Тръгват проверки за безопасността на детските играчки и коледната украса

Published

on

За тринадесета поредна година от 2 декември Главна дирекция „Надзор на пазара“ (ГДНП) при Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) започва традиционната национална кампания „Безопасна Коледа 2024“, която ще продължи до 20 декември. Целта на кампанията е осигуряване безопасността на потребителите, съобщиха от агенцията, предават от БТА.

Ще бъдат проверявани следните групи продукти – детски играчки, коледна електрическа украса, чието електрическо захранване е 220-230V, в това число обемни и равнини светещи фигури, светещи дръвчета, светлинни завеси, „падащ сняг“, коледни надписи и др., както и пиротехническите изделия от категории F1, F2, F3, Т1 и Р1, които са едни от най-търсените стоки за Коледа и Нова година.

При проверките вниманието на инспекторите от ГДНП ще бъде насочено към установяване наличието на маркировка за съответствие, инструкция за употреба, наименование и адрес на икономическия оператор, пуснал продукта на пазара, както и специфични предупредителни текстове, свързани с безопасната употреба на продуктите. Част от проверките ще се извършват съвместно с инспектори от Комисия за защита на потребителите.

По време на поредната кампания, при наличие на несъответстващи продукти, служителите на ГДНП към ДАМТН ще издават заповеди за спиране на тяхното разпространение.

В рамките на кампанията под същото мото през 2023 г. година са били проверени общо 475 различни продукта в 207 търговски обекта в цялата страна, напомнят от агенцията. Несъответствия са били открити при 174 от тях. За откритите нарушения са били съставени 66 Акта за установяване на административни нарушения. На търговци са били издадени заповеди за спиране продажбата на продуктите без маркировка за съответствие СЕ и продукти с видими несъответствия.

Сред съветите на агенцията при покупките за Коледа и Нова година са когато избираме играчки, да търсим върху тях или опаковката им маркировката „CE“ и информация за адреса и наименованието на производителя и/или вносителя, подобна е и препоръката при покупка на фойерверките. Освен това, важно е да следим дали фойерверките са придружени с инструкция за употреба, съставена от производителя на български език. От инструкцията за употреба потребителят може да се информира за категорията на фойерверка, която трябва да бъде обозначен със следния код – F1, F2, F3 и F4.

Потребителят трябва да има предвид, че фойерверки от категория F4 са за професионална употреба и не могат да бъдат продавани на гражданите, изтъкват от агенцията. Важно е потребителят да знае, че в зависимост от категорията, фойерверките са предназначени за използване само на открито, като категория F1 може да се използва и в помещения и това задължително производителят го отбелязва върху етикета.

При покупката на коледна електрическа украса, потребителите трябва да знаят, че върху нея е необходимо да са нанесени следните данни: „СЕ“ маркировка, търговска марка, обявен производител/вносител, обявено напрежение и мощност/ток, степен на защита срещу прах и влага – ІР код, когато коледната украса е предназначена за използване на открито. Ако се ползва украса от предходни години, преди включване в електрическата мрежа потребителят трябва да провери целостта на захранващия кабел и самата украса за евентуални повреди, дължащи се на условията на съхранение.

Миналата година във фокуса на проверките бяха три групи продукти: детски електрически играчки, електрическите светлинни гирлянди и пиротехническите изделия от същите категории, както и тази година.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version