България

Меглена Кунева: Влизането в Шенген е непрекъснато сравнение къде е България съобразно останалите страни

Published

on

Решението за пълноправното приемане на България в Шенген е готово.
„Няма я еуфорията, която щеше да се случи, ако България беше приета както беше планирано – две, максимум три години след влизането ни в Европейския съюз (ЕС). Въпреки липсата на еуфория, имаме всичкото основание да бъдем доволни. Доволни ще бъдат нашите съседи – Румъния и Гърция, а и ЕС, защото в този момент той трябва да демонстрира, че държи в ръцете си процесите на интеграцията“, коментира първият български еврокомисар, бивш вицепремиер и главен преговарящ Меглена Кунева в „Денят ON AIR“.
На 1 януари 2007 г. спряха интеграцията и присъединяването, подчерта тя.

„Наша задача е да обясним защо се забави, да вземем поуките си. Ние показахме колебание. Това е голяма грешка. Умните страни изчисляват конюнктурата. Нас не ни приема ЕК, нас не ни приема ЕП, приемат ни останалите страни членки. Във всеки един момент трябва да знаем какво се случва с тях, какви са следващите ходове. Никой не е казал „браво“ на всички онези, които вярваха упорито в Шенген през тези години. Кога се случва присъединяването ни към Шенген? В момента, в който имаме служебно правителство. Никоя партия в момента не може да си го закачи на ревера“, подчерта Кунева пред Bulgaria ON AIR.

Има ли риск от увеличение на миграционния поток
„Имаме специален закон. Когато границите се отворят между Гърция и България, и Румъния и България, това означава, че ще се освободят тези хора. Къде ще ги насочим? Трябват много проверки в рамките на страната, особено в 30-километровата зона. Влизането в Шенген е непрекъснато сравнение къде е България съобразно останалите страни“, обясни първият български еврокомисар.
По думите ѝ сега трябва да стане ясно как се прилагат законите.

Политическият хаос продължава
„Нашите политици обещават на своите избиратели, че никога и при никакви обстоятелства няма да престанат да се противопоставят един на друг и дори обещават, че ще се мразят. Изборите се превърнаха в конкуренция на твърдите ядра. Нека да погледнем на външната политика като част от нашите вътрешни проблеми и решения“, смята Кунева.
Трябва да има поведение и култура на разговор, които все още липсват, изтъкна бившият вицепремиер.

„Интересът към изборите намалява. Не сядат на една маса – вероятно не им е интересно, или когато сядат на една маса, това не е публично. Предстои ни да изживеем труден път към връщане на политическо приличие. Не е въпросът да има каквото и да е правителство, а дали можем да направим по сериозен начин коалиция. Засега не виждам такива данни. Първата партия вероятно ще изяде втората“, прогнозира Кунева.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version