България

Данъчните погнаха собствениците на луксозни коли и скъпи имоти

Published

on

Националната агенция по приходите проверява имотното състояние на 551 притежатели на луксозни автомобили. В края на първите шест месеца на тази година са приключили 474 от проверките, в резултат на което са установени несъответствия между доходите и имуществото на част от проверяваните лица за 5.150 млн. лв.

Това се съобщава в отчет на Министерство на финансите за дейността през първото полугодие на 2024 г. В хода на контролните производства 44 от проверяваните собственици на моторни превозни средства от висок ценови клас са побързали да подадат коригиращи декларации за доходите си и са платили допълнително данъци, пише „Сега“. За шестима обаче са съставени актове за административни нарушения в големи размери.

НАП стартира през август 2023 г. кампания за щателна проверка на селектирани собственици на луксозни автомобили, чиито доходи, обявени в данъчните декларации, не са достатъчни, за да си позволят толкова скъпи придобивки. Проверките продължават, посочват от приходната агенция.

Данъчните извършват проверки и на взети на лизинг луксозни автомобили. След извършен анализ на предоставени на лизинг моторни превозни средства от висок ценови, до момента са възложени 57 контролни производства за проверка на доходите и имуществото на ползвателите им, се посочва в отчета. Назначени са ревизии на 8 лизингоползвателя, като към края на юни са приключили 5 от тях с установени задължения за укрит подоходен данък в размер общо на 275 хил. лв.

Други близо 400 българи – собственици на скъпи имоти (над 750 хил. лв. всеки), придобити в периода 2019-2022 г., също са обект на данъчни проверки. През първото полугодие на 2024 г. са приключили 124 проверки и ревизии, като са установени несъответствия между доходи и придобито имущество при 12 лица в размер общо на 1.836 млн. лв. В хода на проверките са подадени 10 коригиращи декларации, с които собствениците на скъпи имоти са декларирали „забравените“ доходи и са платили данъците върху тях.

Засилен контрол упражнява НАП и спрямо лица, които не са декларирали доходи от търговска дейност в интернет. През първото полугодие на тази година са възложени 144 ревизионни производства и 2 615 проверки на 129 електронни търговци. От приключилите 8 ревизии са установени допълнително данъчни и осигурителни задължения в размер на 67.6 млн. лв., се посочва в доклада.

Данъчните са взели на прицел и инфлуенсърите, които привличат последователи в социалните мрежи и печелят от реклами. Обект на проверки са и физически лица, които създават съдържание в интернет – ютубъри, влогъри, независими журналисти. От започването на данъчната кампания за изсветляване на тези доходи през 2023 г. до средата на 2024 г. са възложени 30 производства спрямо популярни личности в интернет, като вече са приключили 15 от тях.

В 13 от приключилите производства са установени недекларирани доходи. Почти всички от тези лица са декларирали доброволно доходите си, след като са били поканени да го направят в хода на извършените им проверки, като внесените данъци и задължителни осигурителни вноски са в общ размер на около 80 000 лв.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version