Любопитно

Първата карта на човешкото тяло клетка по клетка скоро ще бъде факт

Published

on

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им може да помогне на учените да разберат по-добре здравето и болести като рака.

Специалистите са се фокусирали върху определени органи – разглеждат функциите на клетките в устната кухина, стомаха и червата, както и на тези, свързани с развитието на костите и ставите. Изследователите също така са проучили кои клетки се групират в тъкани, къде се намират в тялото и как се променят с течение на времето.

Те се надяват, че атласът с висока резолюция и свободен достъп – считан за първи подобен проект, ще помогне в борбата с болести, които увреждат човешките клетки. Работата по него е започнала през 2016 г., отбелязва Ройтерс.

„Когато нещата се объркат, те се объркват преди всичко в нашите клетки“, казва Авив Регев, съпредседател на консорциума Human Cell Atlas, който е участвал в изследването. Екипът, работещ по проекта, е международен.

Резултатите са публикувани в „Нейчър“ и свързаните с него издания.

Те планират да публикуват по-пълен атлас през 2026 г., в който ще бъдат описани профилите на клетките в 18 органа и системи на човешкото тялото. Това включва кожата, сърцето, гърдите и др., пояснява БТА.

Настоящата карта на клетките не само показва многото видове човешки клетки, но и връзките между тях, казва д-р Тимъти Чан, експерт по раковите заболявания в Кливландската клиника. Той каза, че това е дълбоко навлизане в човешката биология, което със сигурност ще има практическо въздействие, например за идентифициране и лечение на ракови клетки.

„Различните видове клетки имат различни ахилесови пети“, казва Чан, който не е участвал в проучванията. „Това ще бъде голям пробив“ за изследванията на рака.

Изследователите създават и други атласи, които могат да им помогнат да научат повече за основите на здравето и болестите в определени части на тялото, отбелязва Асошиейтед прес.

С помощта на мозъчните атласи те се опитват да разберат структурата, местоположението и функциите на многото видове мозъчни клетки. Нов атлас на чревния микробиом разглежда колекцията от микроорганизми в червата, която играе ключова роля за храносмилането и здравето на имунната система, информира Асошиейтед прес.

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version