България

Боряна Димитрова: Българите нямат чувството, че техният глас е участвал в избора на точно тези 240 депутати

Published

on

Конституирането на парламента е първостепенна задача във всяка една парламентарна република. Парламентът трябва да заработи, за да мога да произтекат и всички последващи процедури, включително и най-непосредствените – връчване на мандат за съставяне на правителство, гласуване на закони, от които най-важният е бюджетът за 2025 година. Това коментира социологът Боряна Димитрова в предаването „Утрото на фокус“ на Радио „Фокус“ с водещ Ася Александрова.

По думите ѝ в момента се намираме в една парадоксалната ситуация с избирането на председател на Народното събрание, в която без тези партии, с които публично не иска да взаимодейства нито една от политическите сили, да не може да се получи подкрепата за избора. „Българският парламент се намира в една изключително сложна ситуация заради неприемливостта, заради взаимното изключване на партии, с които останалите политически партньори не биха искали да взаимодействат. Ще бъде много не просто интересно, ще бъде и знаково да видим как ще се развие тази ситуация.“

В последните 5 години България е имала само два пъти редовни правителства, и то с живот не по-дълъг от няколко месеца, изтъкна още социологът, което според нея не е добре преди всичко за българските граждани, за работата на институциите, за хоризонта, като възможности за развитие на държавата. „Вратата към нови избори е широко отворена, а тази, към постигане на съгласие за управление в настоящия парламент, е полуотворена,“ каза тя и допълни, че за нея е важно да види знаци, че все пак може да се постигне съгласие за управленско мнозинство.

Проблемът с нарушенията в тези избори се оказва много съществен и политически, и граждански въпрос, защото българите нямат чувството, че техният глас е участвал в избора на точно тези 240 депутати, което според Боряна Димитрова поставя под съмнение демокрацията като система, основана на правила. Взаимният блокаж в избора на председател показва невъзможността политическите парти да намират изход от кризата при сега съществуващото разположение на силите. Колкото повече субекти влизат в парламента, включително и заради протестния вот на хората, че водещите политически сили не съумяват да излъчат правителство, толкова по-сложна става задачата на парламентаристите. „И като че ли нови избори отново за пореден път се очертават на хоризонта.“

Ситуацията с разцеплението на ДПС според социолога е повод да се открият задкулисните игри, които се чакали удобния момент – тогава, когато бъде задействан определен политически сценарий, да се задействат. Според нея обаче с разкриването им с дейното участие на Пеевски се поставя въпросът дали ДПС е играло ролята на политически стабилизатор или имаме инфилтриране, внедряване на хора, които не изпълняват своите задължения и своите отговорности според закона, а ги изпълняват според политическата целесъобразност. „Излизането на светло на тези зависимости създава допълнително препятствие, но същевременно бих казала и едно полезно препятствие, защото всички тези зависимости е добре да бъдат на светло, добре е гражданите да ги знаят и самите политици започват да се съобразяват с тях.“

Източник Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version