Свят

„Колко ще получа за моя бъбрек?“

Published

on

В Африка търговията с човешки органи „е достигнала епидемични размери, но проблемът се премълчава от обществеността“, казва пред ДВ нигерийския адвокат по правата на човека Франк Тиети.

Базираният във Вашингтон мозъчен тръст Global Financial Integrity (GFI), смята че зад това стоят корупцията, незаконната търговия и прането на пари. GFI е изчислил, че годишно от трафик на хора с цел отнемане на органи се печелят между 840 милиона и 1,7 милиарда долара.

Донорството и трансплантацията на органи са утвърдени медицински процедури, които са жизненоважни за пациенти с увредени органи. Те могат да бъдат много успешни, ако се провеждат с информирано съгласие и в пълна прозрачност. Проблемът е, че в Африка причината за трансплантациите на органи често е „бедността, а не благородната мисъл да се спаси живот или да се помогне на болен човек“, казва още Титие пред ДВ. „Или хората продават органите си, или има медицински персонал, особено безскрупулни лекари, които злоупотребяват с органите на пациентите, без те изобщо да подозират за това“, добавя той.

„Не купуваме бъбреци“

Продажбата на човешки органи е незаконна в цяла Африка. През 2022 обаче Националната болница Kenyatta в Найроби беше принудена да декларира във Фейсбук, че не купува бъбреци. Поводът за акцията – най-често отправяният въпрос към болницата бил: колко пари ще получа, ако се съглася да даря бъбрек?

Въпреки това не всички „нередовни“ трансплантации са принудителни, казва Уилис Окуму, старши изследовател в Института за изследване на сигурността. В Елдорет, град в Западна Кения, той се е натъкнал на желаещи да продадат свои органи. Млади мъже били готови например да жертват по един от бъбреците си за „бързи пари“.

„Те не са били принуждавани по никакъв начин“, казва Окуму. Просто са им предлагали до 6000 долара за бъбрек, добавя той. За сравнение: на черния пазар за човешки органи бъбрек за трансплантация често излиза над 150 000 евро, става ясно от документ на Европейския парламент (ЕП). Окуму споделя, че е виждал много млади хора с белези по корема – признак за това, че са се подложили на процедурата. Обикновено те си купуват с парите мотоциклет или ги влагат в къща. После тези донори вербуват други млади мъже също да дарят бъбреците си, и така черният пазар се разраства.

Бум на търговията с органи

Експерти смятат, че най-засегнати от проблема с нелегалната търговия на човешки органи в Африка са Египет, Либия, Южна Африка, Кения и Нигерия. Причините за това са сложни, а разпоредбите за трансплантация и даряване на органи са различни в отделните региони. Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC) използва термина трансплантационен туризъм – когато уязвими групи от населението продават органи за трансплантация, предназначени за по-богати реципиенти.

Но също и по-богатите пациенти понякога си набавят органи нелегално, тъй като има недостиг на органи за трансплантация. Според Глобалната обсерватория за донорство и трансплантация на органи по света се извършват по-малко от десет процента от медицински необходимите трансплантации. В Африка пък са крайно недостатъчни медицинските центрове, които извършват легални трансплантации. Така например в доклад на Световната здравна организация (СЗО) от 2020 се посочва, че на целия африкански континент има едва 35 центъра за бъбречна трансплантация.

Сложна операция

Участниците в незаконната и много доходоносна търговия с човешки органи изглежда са добре организирани. За да се справят със сложните операции за трансплантация на органи престъпните групи се нуждаят от подготвени медицински кадри, а вероятно и от политици, които да опъват чадър над тях.

Млади мъже, с които е разговарял Окуму от Института за изследване на сигурността, са му казали, че са се сблъскали с лекари, които не говорят суахили. Много от тях са от Индия, са споделили те. Лондонски съд миналата година осъди нигерийския сенатор Айк Екверемаду, неговата съпруга и един лекар за това, че са искали да се сдобият с бъбрека на млад мъж от Лагос. Те са обвинени в заговор за отнемане на човешки органи.

Нигерийският адвокат по правата на човека Франк Тиети припомня, че в Нигерия съществуват така наречените фабрики за бебета: това са престъпни синдикати, които отвличат момичета и млади жени, оплождат ги против волята им, а бебетата продават на черния пазар. За адвоката е ясно, че местните медицински центрове също носят отговорност за това, че се експлоатират уязвими хора: „Когато медицинският персонал, особено лекари в елитни болници в Абуджа и Лагос, уверяват своите богати пациенти, че няма от какво да се тревожат, всъщност те им казват, че със сигурност ще се намерят бедни хора, готови да продадат необходимия им орган“, казва Тиети.

Автори: Джоузи Махачи | Кай Небе

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version