Свят

Пхенян пристъпва към масово производство на дронове-камикадзе

Published

on

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун ръководи изпитание на самовзривяващи се дронове и нареди да се пристъпи към масово производство на този вид оръжие, като отбеляза, че въвеждането на такива дронове по света изисква спешно осъвременяване на военната теория, предаде днес севернокорейската информационна агенция КЦТА, цитирана от Ройтерс и БТА.

„(Ким) изтъкна, че възможно най-скоро трябва да се изгради система за серийно производство и да се премине към пълномащабно масово производство“, посочва КЦТА.

Ким отбеляза, че надпреварата за използване на безпилотни летателни апарати за военни цели се ускорява в цял свят, като военните изглежда признават успеха им в конфликти с различен мащаб. „Подобна обективна промяна изисква спешно актуализиране на много части от военната теория, практика и образование“, подчерта той.

Този тип дронове с експлозиви са проектирани да се разбиват умишлено във вражеската цел, действайки като управляема ракета, припомня Франс прес. Такива оръжия се използват широко във войната в Украйна, както и в Близкия изток, допълва Ройтерс.

Ким присъства на изпитания на дронове камикадзе и по-рано тази година. Пхенян представи за първи път тези дронове през август. На фона на бързо развиващото се военно сътрудничество с Русия възникват въпроси дали той не получава техническа помощ от Москва за разработването им. Експерти смятат, че тези севернокорейските дронове, чиито снимки бяха публикувани от държавните медии през август, приличат на руския „Ланцет 3“, както и на израелските „Хароп“ (Harop) и „Хиро 30“ (Hero 30). Възможно е Северна Корея да е придобила тези технологии от Русия, която на свой ред вероятно ги е получила от Иран, като самият Техеран е заподозрян, че е получил достъп до тях чрез хакерски атаки или кражба от Израел, отбелязва АФП.

КЦТА съобщи, че при вчерашното изпитание дроновете са поразили прецизно мишените си, като са следвали предварително зададени траектории. „Самовзривяващите се ударни дронове, използвани за атаки на различни разстояния, могат да поразяват вражески цели на земята и в морето“, допълни севернокорейската агенция.

Северна Корея изпрати дронове през границата с Юга, които летяха в продължение на часове в ключови райони, включително столицата Сеул, и над забранената за полети зона около южнокорейското президентство. Това накара Южна Корея да разположи оръжия за сваляне на севернокорейски дронове, припомня Ройтерс.

Северна Корея и Русия наскоро ратифицираха всеобхватно стратегическо партньорство, подписано от лидерите на двете страни през юни, което включва пакт за взаимна отбрана.

Пхенян е изпратил свои войници на западните фронтови линии на Русия във войната с Украйна, като южнокорейски и американски официални представители смятат, че севернокорейски войници са участвали в боеве срещу Украйна заедно с руските сили.

Американският президент Джо Байдън ще изрази безпокойство пред другите лидери, с които ще се срещне в Перу, от присъствието на севернокорейски войници в Русия, съобщи неговият съветник по националната сигурност Джейк Съливан, определяйки това като важно развитие, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Пред репортери, придружаващи Байдън до Перу, където той ще има частни срещи с китайския президент Си Цзинпин и ръководителите на Япония, Южна Корея и Бразилия в рамките на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), Съливан заяви, че очаква координиран пакет от решения“ в отговор на севернокорейския въпрос.

Съливан каза, че лидерите на САЩ, Япония и Южна Корея работят за институционализиране на тристранните връзки като „трайна характеристика на американската политика“.

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version