Свят
Путин не желае да разговаря с Украйна, иска да я унищожи
Бившият външен министър на Украйна Павел Климкин заяви, че всяка деескалация на конфликта с Русия в близко бъдеще няма да означава край на войната, а само промяна в стратегията на Москва, пише News.bg.
В интервю за BBC, Климкин, който оглавяваше украинското външно министерство от 2014 до 2019 г., подчерта, че за руския президент Владимир Путин съществуването на Украйна е директно предизвикателство за неговия режим.
„Путин ще направи всичко възможно, за да унищожи Украйна като независима държава, защото смята самото ѝ съществуване за заплаха за своята концепция за ‘руския свят’,“ каза той. Според Климкин, дори евентуална пауза във военните действия няма да сложи край на руската агресия.
„Русия ще премине към нови методи за подкопаване на украинската държавност – икономически, политически и социални. Те искат да ни превърнат в буферна зона между Запада и техния свят, който вече определят като отделна цивилизация,“ добави той.
По отношение на външната политика на САЩ при президента Доналд Тръмп, Климкин отбеляза, че логиката на Тръмп в много отношения съвпада с тази на Путин. „И двамата лидери търсят разширяване на сферите си на влияние. Тръмп иска да утвърди ерата на американската доминация, докато Путин се стреми да укрепи руската ‘държава-цивилизация’,“ поясни той.
Климкин смята, че вероятността за сключване на споразумения между двамата лидери е висока, но изрази съмнения относно тяхната трайност и изпълнение. „Ключовият въпрос остава украинският суверенитет. Русия ще се опита да наложи федерализация и да промени нашия политически модел, докато ние трябва да защитим правото си сами да определяме бъдещето си като част от Европа и Запада,“ заключи Климкин.
Климкин обърна внимание на ключов аспект в отношенията между Русия и Украйна – липсата на пряк диалог между лидерите. „Путин изобщо не иска да разговаря с нас. Той ще говори с Тръмп, американците, европейците и китайците. Въпреки че е възможно в Москва да има хора, които коварно уважават Украйна, в руското ръководство те със сигурност липсват.“
Климкин добавя, че Русия разглежда Украйна като част от себе си, макар и „лоша част“, и ще се опитва да преговаря за нейното бъдеще зад гърба на Киев.
Според Климкин, спиране на огъня може да намали динамиката на западната помощ за Украйна. „Западът ще бъде по-малко мотивиран да предоставя военна и финансова помощ, което Русия отлично разбира и ще се възползва от това.“ Въпреки това, той вярва, че Европа и САЩ ще продължат да подкрепят Украйна, макар и с по-ограничени ресурси.
Климкин изрази увереност, че Украйна ще продължи да съществува, но подчертава, че борбата за нейната независимост ще изисква нов обществен договор и инвестиции в сигурността. „Украйна трябва да се превърне в ефективна държава, която знае как да защитава себе си и своето място в Европа.“
По думите му, страната трябва да демонстрира своята значимост за западния свят, като посочи геополитическите и икономическите ползи от своето партньорство. Климкин също изрази предпазлив оптимизъм: „Украйна ще съществува. Вероятността за прекратяване на огъня е над 50%. Реални гаранции за сигурност обаче няма да има, а процесът на европейска интеграция ще продължи с множество предизвикателства.“
Източник: