Любопитно

Изследват татуировки върху перуански мумии с помощта на лазери

Published

on

Хората се украсяват с татуировки от повече от 5000 години. В ново изследване учени са използвали лазери, за да разкрият изключително сложни дизайни на древни татуировки върху мумии от Перу, предаде Асошиейтед прес.

Запазената кожа на мумиите и използваното черно мастило контрастират рязко, разкривайки фини детайли в татуровките, датиращи от около 1250 г. от н.е., които не се виждат с просто око, казва съавторът на изследването Майкъл Питман, археолог от Китайския университет в Хонконг.

Изследователите са проучили около 100 мумии от културата Чанкай в Перу – цивилизация, процъфтявала преди империята на инките и пристигането на европейците. Всички индивиди са имали някаква форма на татуировка по ръцете, кокалчетата на пръстите, предмишниците или други части на тялото.

<blockquote class=“twitter-tweet“><p lang=“en“ dir=“ltr“>Lasers Reveal Ultrafine Line Tattoos On 1,200-Year-Old Mummies In Peru<a href=“https://t.co/Z6f8WuPiJC“>https://t.co/Z6f8WuPiJC</a></p>&mdash; IFLScience (@IFLScience) <a href=“https://twitter.com/IFLScience/status/1878898292874252765?ref_src=twsrc%5Etfw“>January 13, 2025</a></blockquote> <script async src=“https://platform.twitter.com/widgets.js“ charset=“utf-8″></script>

Изследователите са насочили вниманието си основно към четири мумии с „изключителни татуировки“ с дизайни на геометрични фигури или диаманти, отбелязва Питман.

Как точно са направени татуировките остава неясно, но те са с качество, което съперничи на това на съвременните, посочва Арън Дитър-Улф, археолог и експерт по предколумбови татуировки, който не е участвал в изследването, публикувано в сп. „Протоколи на Американската академия на науките“.

С помощта на лазери, които карат кожата да свети слабо, учените на практика са я превърнали в „електрическа крушка“, обяснява съавторът на изследването Том Кей.

Резултатите от изследването са от полза за опознаването на нови недеструктивни технологии, които могат да помогнат за изучаването и документирането на деликатни археологически материали, каквито са например мумиите, казва още Дитър-Улф.

<blockquote class=“twitter-tweet“><p lang=“en“ dir=“ltr“>Breathtaking Tattoos Revealed on Peruvian Mummies From 1,200 Years Ago <a href=“https://t.co/Xy9UoIPOO0″>https://t.co/Xy9UoIPOO0</a></p>&mdash; ScienceAlert (@ScienceAlert) <a href=“https://twitter.com/ScienceAlert/status/1878936362520326378?ref_src=twsrc%5Etfw“>January 13, 2025</a></blockquote> <script async src=“https://platform.twitter.com/widgets.js“ charset=“utf-8″></script>

Най-старите известни татуировки са открити върху останките на неолитен човек, живял в Италианските Алпи около 3000 г. пр.н.е. Много мумии от Древен Египет, както и тленни останки по целия свят също имат татуировки.

Исторически татуировките са използвани по различни начини – за отбелязване на културна или индивидуална идентичност, житейски събития или социален статус, за предпазване от болести или за подобряване на взаимоотношенията с духове или божества, отбелязва археологът Ларс Крутак, който не е участвал в изследването.

Въпреки че рисунките върху керамика, текстил и каменни изделия са по-добре запазени и изучавани от специалистите, възможността да изследват древни татуировки дава на учените вълнуващ поглед върху форми на фигуративно и абстрактно изкуство, до които иначе нямат достъп, посочва археологът от Университета на Борнмът Мартин Смит.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version