Бизнес
Китай ускорява икономиката си като насърчава народа да купува повече
Китайските власти подготвят местанта икономика за шоковете, които ще предизвикат по-високите мита, след като новоизбраният президент на САщ Доналд Тръмп встъпи в длъжност. За да подпомогне за възстановяването на икономика, затънала в имотна криза и прекъсвания по време на пандемията, управляващата комунистическа партия въвежда редица мерки. Те целят да накарат китайските потребители и предприятия да харчат повече пари и да противодействат на спада на китайската валута и цените на акциите .
Ето някои от основните мерки в списъка с приоритети на Китай за 2025 година:
Субсидии за разходи
Китай планира да разшири парите си програми за рециклиране на авточобили, за да насърчи повече покупки на нови, енергийно ефективни модели. Рециклирането, което започна миналата година, доведе до подмяната на 6,5 милиона превозни средства, задвижвани с гориво, с електрически и хибридни. През последните няколко месеца се наблюдава двуцифрен ръст в продажбите на нови автомобили.
Още пари са на път
Досега Китай не е задвижил голямата вълна от стимули, избирайки по-целенасочен и постепенен подход. Въпреки това Джао Ченсин, ръководител на Националната комисия за развитие и реформи, основната агенция за планиране на Китай, каза, че правителството планира да обяви „значително по-мащабни“ дългосрочниоблигации за финансиране на такива разходи. Но конкретни цифри няма да бъдат обявени преди годишната среща на националния законодателен орган, която трябва да се проведе в началото на март.
Защита на „парите на хората“
Централната банка на Китай заяви, че е решила да запази стойността на юана непроменена и да стабилизира финансовите пазари.
Китайската валута, наричана още „парите на хората“, отслабна спрямо щатския долар и други валути, оказвайки натиск върху финансовите пазари. Нейният фондов пазар отново се понижи след кратко съживяване в края на септември, когато индексът Shanghai Composite скочи до почти 3700, падайки обратно до малко над 3200.
По-слабият юан може да направи китайския износ по-конкурентоспособен, но също така рискува да разгневи китайските търговски партньори.
Информационна завеса над икономиката
Управляващата партия в Китай позволява много малко свобода на действие за обществено несъгласие и дори обхватът за говорене за икономиката е стеснен. Властите затвориха страници в социалните медии на икономисти, оспорващи политиките на властите, докато се опитват да съберат подкрепа за лидерството на президента Си Дзинпин. Неотдавнашен доклад на Синхуа призова за осигуряване на „правилни обществени мнения“, които са в съответствие със създаването на „основно обществено мнение за единство и прогрес“.
Но говоренето за икономиката може да замъгли твърдата реалност, се казва в скорошен доклад на мозъчния тръст Rhodium Group, който оценява действителния икономически растеж на Китай през миналата година на 2,4% до 2,8%, доста под официалната оценка от около 5%.
Един голям фактор зад по-ниския от очаквания растеж са проблемите с джобните портфейли, които ограничават търсенето, като спад на цените на жилищата и по-ниски заплати. В доклада също така се казва: „Не са обявени ключови политически мерки, които да променят съществено перспективите за заетостта или заплатите“.
Източник: