Технологии

Първият дървен сателит в историята беше изстрелян в космоса

Published

on

В последните дни на декември 2024 година от МКС бяха изстреляни в открития космос пет кубсата, сред които се откроява японският LignoSat. Това е първият в света спътник с дървен корпус. Той ще прекара няколко месеца в орбита, тествайки дървото като строителен материал за космически станции и бази.

Проектът за дървен сателит е осъществен от екип учени от университета в Киото, ръководен от бившия японски астронавт Такао Дои, който в момента е професор в университета. Те бяха подпомогнати от дървопреработвателната компания Sumitomo Forestry. Година преди изпращането на сателита на МКС бяха доставени проби от различни видове дърво, лакирани и без покритие, за да се избере най-устойчивият на вакуум материал. В резултат на това изборът падна върху японския сорт магнолия – хоноки.

В японската култура дървото хоноки исторически се е използвало за направата на ножници за самурайски мечове, катани. Изстрелването на сателит с помощта на honoki в космоса, според японците, обещава да изведе дървообработващата индустрия на ново ниво. Екипът на Takao Doi, заедно със Sumitomo Forestry, дори е разработил 50-годишен план за засаждане на насаждения от магнолия, за да отговори на потенциалното търсене на дървесина за изграждане на бази на Луната, Марс и други небесни тела.

Стените на LignoSat cubesat са свързани без лепило или пирони по метода на лястовича опашка. В същото време сателитът има твърда рамка и система за закрепване от стоманени спици, което прави свързването на дограмата може би излишно, но придава на конструкцията известна елегантност. Поведението на жлебовете при условия на вакуум обаче може да предостави важна информация за свойствата на дървото, което прави това решение практично.

По време на свободен полет в орбита дървото трябва да докаже своята надеждност не само като конструктивен материал, но и като защита на електрониката от радиация и проникване на геомагнитното поле през стените на спътника. Е, първата стъпка е направена. Подобен проект се разработва и в Европейската космическа агенция. В бъдеще замяната на алуминиевите сателитни тела с дървени ще избегне замърсяването на земната атмосфера с алуминиев оксид, който се образува при изгарянето на сателитите. Дървото, от друга страна, е екологично решение.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version