България

Илиян Василев: Пеевски поиска оставката на шефа на КЕВР, за да спаси енергийния министър

Published

on

Добре е енергийният министър Владимир Малинов да признае, че не КЕВР, а Министерството на енергетиката отговаря за надзора върху техническото състояние на преносната мрежа и свързаните с това проблеми.

Това припомня във „Фейсбук“ Илиян Василев.

Ако не знаете, кой стои зад него вижте, че в момента в който Иван Иванов от КЕВР отказа да поеме отговорността за кризата с тока, и посочи на Малинов Закона, според който отговорността за техническия надзор на преносната мрежа и за енергийната сигурност е на Министерството на енергетиката. Там има специална дирекция, която отговаря за Сигурността на Енергийната Система. Веднага след опровержението на Иванов, Пеевски му поиска оставката, за да запази драгоценния си енергиен министър.

Въпросите със сигурността на доставките не са регулаторни въпроси, и в този смисъл, да се прехвърля вината върху КЕВР е меко казано лицемерно. Разбира се, не само Малинов носи отговорност за краха в енергоподаването, който лишава много семейства от електричество вече повече от седмица, а на много места – и от вода.

Днес забелязах, че Малинов се опитва да трупа е геополитически червени точки с пиар акция, заявявайки, че ако Газпром спре природния газ за Молдова, той ще се притече на помощ. С какво, моля? Да не би да съм пропуснал, че Булгаргаз купува газ на турска граница и продава на другите, и така има буферни количества, които може да осигури за Молдова? Да, донякъде с капацитети, може, но и там има проблем, защото заради отсечката Рупча-Ветрино, в което всички капацитети са ангажирани за пренос на руски газ за Сърбия, Унгария и вероятно от 1 януари за Словакия, няма свободни капацитети за износ на значителни количества нов газ за Молдова, извън досегашните количества, при това с използване на доста сложни схеми. Булгаргаз няма свободни количества газ, извън тези, които препродава като руски газ, получен от Литаско, ДЕПА и Митилинеос. Разбирам, че Малинов се опитва да се позиционира за оставане като министър, но това негово легитимно желание трябва да се оцени на фона на щетите и бедите, за които той носи лична отговорност.

Що се отнася до ЕРП-тата – да, те ще поемат отговорността и ще платят неустойки, но дали е проверил договорите за доставки, кой поема подобни щети, защото това са застрахователни събития? Ситуацията е като старата поговорка: „Битият си е бит.“

След Нова година, според разследващи, се очаква нова порция разкрития, пряко свързани с дейността на Малинов. Независимо колко се опитва да възпрепятства тяхното излизане, вече са осигурени резервни канали за информация.

А това, че отказва да предостави на депутатите информация за приходите от Турски/Балкански поток, е брутално. Ако не знае как да изчисли, нека му помогнем: да съобщи колко получава по договора с ГПЕ, след това да изчисли количествата, които влизат от Турция през Странджа 2 и излизат на Киреево. Това е транзитът по Турски поток – изчислен като наети капацитети и тарифи. Истината е, че ГПЕ принуди Булгартрансгаз (БТГ) да намали тарифите много под пазарните, дори под минимално необходимите за възвръщане на разходите по инвестицията в проекта.

В момента, за да се представи „успехът“ на Балкански поток, Булгартрансгаз прехвърля приходи от вътрешен пренос и други клиенти, за да създаде илюзия за общи приходи, които Малинов и Борисов представят като „милиарди“. Но какво – милиарди левове, долари или рубли?

Истината е, че по почти всички професионално измерими критерии за рентабилност на инвестицията от над 3 милиарда лева в Турски поток, проектът е високорисков и с неустойчива прогноза. Особено ако се базира на планираните от Малинов по-големи количества руски газ през България към Унгария и Словакия.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version