Здраве

СЗО отново призова Китай да сподели данни за произхода на Covid-19

Published

on

Световната здравна организация (СЗО) повтори призива си към Китай за данни и достъп за определяне на произхода на Covid-19, като го нарече „морален и научен императив“, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

В изявление от понеделник организацията подчерта, че прозрачността, споделянето и международното сътрудничество са от съществено значение за предотвратяване и подготовка за бъдещи пандемии.

„Продължаваме да призоваваме Китай да сподели данни и достъп, за да можем да разберем произхода на коронавируса (Covid-19). Това е морален и научен императив. Без прозрачност, споделяне и сътрудничество между държавите, светът не може да предотврати адекватно и да се подготви за бъдещи епидемии и пандемии“, се казва в изявление на СЗО.

СЗО описа как на 31 декември 2019 г. нейният офис в Китай взе медийно изявление от здравните власти в Ухан относно случаи на „вирусна пневмония“ в града.

„В седмиците, месеците и годините, които се разиграха след това, Covid-19 започна да оформя нашия живот и нашия свят“, посочи още здравната агенция на ООН и добави:

„Докато отбелязваме този крайъгълен камък, нека отделим малко време, за да почетем променените и изгубени животи, да признаем онези, които страдат от Covid-19 и от т.н. дълг коронавирус, да изразим благодарност на здравните работници, които пожертваха толкова много, за да се грижат за нас, и да се ангажираме, учейки се от Covid-19, да изградим по-здравословно утре“.

През декември 2021 г., уплашени от опустошението, причинено от Covid-19, страните решиха да започнат да изготвят споразумение за превенция на пандемия, готовност и реакция.

194-те държави членки на СЗО, които преговарят за договора, са се споразумели за повечето от това, което той трябва да включва, но са „зациклили“ по практическите въпроси.

Основна линия на разлом е между западните нации с големи сектори на фармацевтичната индустрия и по-бедните страни, които се страхуват да не останат настрана, когато светът евентуално бъде ударен от следващата пандемия.

Въпреки че нерешените въпроси са малко, те включват сърцевината на споразумението: задължението за бързо споделяне на възникващи патогени и след това ползите за борба с пандемията, произтичащи от тях, като ваксини, отбелязва АФП.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version