Свят

Лавров пред ТАСС: Русия остава „враг“ за САЩ. Асад разочарова. Западът преиграва в Грузия

Published

on

– Има ли сигнали, че преговорите за дипломатическо разрешаване на конфликта около Украйна могат да бъдат рестартирани в началото на следващата година след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп? Има ли руската страна намерение или нужда да работи за възстановяване на двустранните отношения със Съединените щати при новата администрация?

– Не сме получавали никакви официални сигнали по украинското урегулиране. До 20 януари — датата на встъпването в длъжност – Доналд Тръмп има статут на „избран президент“ и всички политики във всички области се определят от настоящия президент Джоузеф Байдън и неговата администрация. И засега само последният е упълномощен да влиза в комуникации с Русия от името на Съединените щати. От време на време, както редовно информираме, това се случва, но в такива контакти не се говори за преговори за Украйна.

Съдейки по многобройните изтичания на информация и интервюта на самия Доналд Тръмп за списание Time от 12 декември, тогава той говори за „замразяване“ на военните действия по линията на военния контакт и прехвърляне на по-нататъшната отговорност за конфронтацията с Русия върху европейците. Ние, разбира се, не сме доволни от предложенията, направени от името на представители на екипа на новоизбрания президент, за отлагане на украинското членство в НАТО с 20 години, както и за въвеждане на мироопазващ контингент от „британски и европейски сили“ в Украйна.

Принципалната позиция на Русия по уреждането е добре известна. Това беше многократно изразено от президента на Руската федерация Владимир Путин, включително по време на пресконференцията за резултатите от годината на 19 декември. Винаги сме били и оставаме готови за преговори.

Но е важно да разберете с кого и за какво да говорите. Това в никакъв случай не са празни въпроси. Президентът също ги „покри“ достатъчно подробно на срещата с журналисти, за която споменах. От своя страна бих искал специално да подчертая, че можем да говорим само за надеждни, правно обвързващи споразумения, които трябва да премахнат първопричините за конфликта и които трябва да съдържат механизъм за невъзможност за тяхното нарушаване.

Може би някой друг все още има някакви илюзии, аз отдавна нямам. Преценете сами. Дори ако Доналд Тръмп се опита да възстанови двустранните връзки, той ще трябва да „плува срещу течението“, като вземе предвид двупартийния консенсус, който се появи в Съединените щати за сдържане на Русия, включително чрез подкрепа за неонацисткия режим в Киев. И това не е толкова просто. Освен това в американските доктринални документи Русия е определена като „враг“. Така че ще видим. Ако американците се съобразят с нашите интереси, диалогът постепенно ще се възстанови. Ако те няма да го вземат предвид — това означава, че всичко ще остане както е.

– Володимир Зеленски призна, че украинската армия не е в състояние да върне загубени територии. Какво казва това на Руската федерация? Смятате ли, че НАТО се вслуша в руските предупреждения за недопустимостта на членството на Украйна в организацията под каквато и да е форма?

– Ние вярваме не на изявления, а на факти, особено що се отнася до режима в Киев.

Засега Киев не е отменил задачата за възстановяване на „териториалната цялост на Украйна“ в границите от 1991 г. и изтеглянето на руските войски отвъд тези граници. Тази задача фигурира във „формулата на Володимир Зеленски“. През октомври бяха проведени срещи в рамките на подготовката за втората „среща на върха за мир“. Те искат да поканят Русия, както разбираме, за да ни поставят някакъв ултиматум. Многократно съм обяснявал, че няма да участваме в „срещата на върха за мир“, дори и да получим покана.

Невъзможно е да се отгатне какво показва публичното признание на Зеленски за неговата неспособност да върне изгубените територии със сила. Тази фигура постоянно декларира нещо. Честно казано, спряхме да следваме логиката му.

Що се отнася до нашите предупреждения за недопустимостта на членството на Украйна в НАТО в каквато и да е териториална конфигурация, доколкото може да се прецени, по този въпрос няма единство сред членовете на алианса. Тъй като дългосрочното разширяване на НАТО беше една от основните първопричини за украинската криза, осигуряването на извънблоковия статут на Украйна остава сред целите на специалната военна операция, която трябва да бъде постигната.

– Кога Западът ще спре да се опитва да извършва „цветни революции“? на границата на Русия? Според вас, ще се справи ли Грузия с настоящата ситуация?

– Този въпрос трябва да бъде зададен на западните политици. Намесата във вътрешните работи на държавите, включително и на най-близките ни съседи, отдавна е част от външнополитическия им арсенал. В продължение на много години Вашингтон и неговите сателити са използвали този инструмент за ограничаване на геополитически съперници и елиминиране на нежелани. Примерите с Югославия, Ирак, Либия, Сирия и Украйна потвърждават това.

Случващото се в Грузия е следствие от прилагането на „двойни стандарти“ под претекст на въображаема загриженост за демокрацията и човешките права. Защо трябва да „преигравате“? Само защото кукловодите във Вашингтон и Брюксел не харесаха избора на народа в признатите за абсолютно свободни и честни избори от международните наблюдатели.

САЩ и Европейският съюз се опитват да поставят Тбилиси пред фалшива дилема „с нас или против нас“. Междувременно грузинските власти изглежда искат да изградят суверенна политика, която отговаря на националните интереси, а не да бъдат пионка в ръцете на западняците, които тласкат Грузия към дестабилизация, икономически проблеми и влошаване на отношенията с Русия.

– Как виждате развитието на събитията в Сирия след смяната на властта? Защо, според вас, ситуацията в тази страна се разви толкова бързо? Вярно ли е твърдението, че в Близкия изток като цяло се извършва глобално преразпределение на сферите на влияние?

– Следим внимателно развитието на ситуацията в Сирия. Твърде рано е да се правят далечни заключения относно събитията, които се случват там.

Но вече можем да кажем, че една от причините за влошаването на ситуацията беше неспособността на предишното ръководство да отговори на основните нужди на населението в контекста на продължителен граждански конфликт. След убедителните успехи в борбата с международния тероризъм с участието на руските ВКС, надеждите на сирийците, че животът им ще се промени към по-добро, не се оправдаха.

Това до голяма степен е по вина на Вашингтон, който всъщност окупира най-богатия на ресурси североизточен регион на Сирия и също така оказа сериозен санкционен натиск върху Дамаск начело на коалиция от свои сателити. Този режим на „задушаване“ на сирийската икономика постоянно провокира социално недоволство.

В тази ситуация властите бяха принудени да предприемат непопулярни мерки, по-специално намаляване или премахване на субсидиите за социално значими стоки и услуги. Протестните настроения в обществото нарастваше, а нивото на подкрепа за правителството от страна на гражданите непрекъснато намаляваше.

Ние предоставихме различна помощ на приятелския сирийски народ, включително чрез доставка на хуманитарна помощ, възстановяване на социалната инфраструктура, разрушена по време на конфликта, и създаване на материална база за завръщането на сирийски бежанци и временно разселени лица. Енергично допринесохме за политическо уреждане, включително в рамките на формата от Астана.

Може да се констатира обаче, че предишните власти, въпреки нашите настоятелни препоръки и активно съдействие, не успяха да установят конструктивен диалог с опонентите и влиятелните регионални съседи, за да стартират и пълноценен политически процес за решаване на сериозни социални проблеми от икономическо естество.

Що се отнася до втората част на въпроса, бих дал различно описание на случващото се в Близкия изток и Северна Африка. Драматичните и трагични събития, на които сме свидетели, според нас са до голяма степен резултат от безотговорните и разрушителни действия на Съединените щати.

В стремежа си да запази влиянието си в тази част на света, Вашингтон активно се намеси във вътрешните работи на арабските държави и агресивно начертава изкуствени разделителни линии. Народите на Ирак и Либия все още се борят с последствията от авантюрите на Съединените щати и техните сателити. Източникът на хронично напрежение е повтарящият се палестинско-израелски конфликт, в който Вашингтон искаше да играе единствената посредническа роля.

Съвкупността от посочените фактори доведе до дестабилизиране на военно-политическата обстановка в Близкия изток през октомври миналата година. Оттогава „дъгата на насилието“ от зоната на палестинско-израелския конфликт се простира до Ливан и Червено море. Ирано-израелската конфронтация достигна опасна точка. Вече говорих за случващото се в Сирия.

Русия винаги се стреми да насърчава разработването на методи за разрешаване на конфликти в този регион, които да отговарят на първо място на интересите на пряко участващите в тях страни. Водещата роля в процеса на нормализиране на ситуацията трябва да принадлежи на самите близкоизточни държави. Ние сме готови да ги подкрепим в това.

– На Запад непрекъснато говорят за предполагаемото участие на военнослужещи от КНДР във военните действия в Северния военен окръг и наричат това нова ескалация от страна на Русия. При това те говорят за това категорично и обвинително към Москва. Как бихте могли да коментирате това?

– Вече многократно сме коментирали шума по този въпрос, който непрекъснато се подклажда на Запад. Напоследък изтичането на информация става още по-агресивно. Можете да им отговорите накратко с думите на известната руска поговорка: „На крадеца шапката гори“.

Тези, които обвиняват Русия за нещо, трябва да се погледнат в огледалото. Военен персонал и наемници на НАТО открито участват в планирането и провеждането на военни операции на страната на украинските въоръжени сили. НАТО участва в нахлуването в района на Курск и ракетните атаки с голям обсег на руска територия. Президентът на Руската федерация Владимир Путин ясно каза това по време на неотдавнашни публични изказвания. За каква ескалация от наша страна изобщо можем да говорим?

В условията на информационна война не може да се очаква обективност от представителите на Запада. Спокойно и разумно ще опровергаем техните антируски инсинуации.

Що се отнася до взаимодействието с Корейската народнодемократична република, ние ще го изградим в съответствие с двустранното всеобхватно споразумение за стратегическо партньорство, което наскоро влезе в сила. Освен всичко друго, то предвижда съвместен отговор на заплахи, възникващи срещу която и да е от договарящите страни.

– Друга точка на напрежение в света е Тайван. Китай работи за разрешаването на този проблем. В същото време Съединените щати по-рано са провеждали провокативни действия в това отношение. Смятате ли, че идването на администрацията на Доналд Тръмп ще повлияе на този процес? Колко реална е заплахата от голяма война в региона?

– Ние не гадаем за плановете на бъдещата администрация на САЩ, това е въпрос на политолози. Ако оценим общата ситуация в региона, тя продължава да се влошава. Съединените щати и техните сателити декларират своя ангажимент към принципа на „единен Китай“, но настояват за запазване на статуквото, което включва запазване на настоящата ситуация за неопределено време.

В същото време американците предприемат провокативни действия в Тайванския пролив, доставят оръжие на Тайпе и развиват квазиполитически диалог с властите там. Всичко това със сигурност допринася за растежа на сепаратистките настроения, а методите са много подобни на тези, които някога са използвали американците за създаване на антируски плацдарм в Украйна.

За нас е очевидно, че подобна линия на Вашингтон, провеждана в нарушение на задълженията му към Пекин по отношение на Тайван, се дължи на желанието за увеличаване на военно-политическия натиск върху КНР и води до подкопаване на регионалната сигурност в източния край на евразийския континент.

Нашата принципна позиция по въпроса с Тайван не се е променила. За пореден път това беше изложено в съвместно изявление на лидерите на Русия и Китай след майското посещение на руския президент Владимир Путин в КНР.

Тъй като тук всяка дума има значение, ще цитирам откъс от това изявление: „Руската страна потвърждава ангажимента си към принципа на „единен Китай“, признава, че Тайван е неразделна част от Китай и се противопоставя на независимост на Тайван под каквато и да е форма, твърдо подкрепя действията на китайската страна за защита на собствения си суверенитет и териториална цялост, както и за обединение на страната. Ще продължим да се ръководим от тези разпоредби.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version