България

БСП след срещата с ГЕРБ-СДС: Не са обсъждани имена за конкретни постове, нито общо управление

Published

on

„Оставяме отворена вратата за допълнителни разговори. Проведохме среща с ръководството на ГЕРБ-СДС. Този старт на диалога беше необходим и отговаря на очакванията на обществото партиите да контактуват. Това не беше среща за преговори за съставяне на правителство“, каза председателят на БСП Атанас Зафиров след срещата на „БСП-Обединена левица“ с ГЕРБ-СДС, цитиран от Нова телевизия. Първата политическа сила извика на разговори социалистите като част от първия етап на обсъждане на приоритети за съставяне на управленско мнозинство.
Говорихме по националноотговорни теми, по политики. За нас политика се прави с диалог, бюджет се приема така, реформи – също. БСП е политическата сила с най-голям парламентарен опит. През годините с ГЕРБ сме имали антагонистично отношение и спорове, но те не са били на проектен принцип, а по политики и начин на управление. Не са обсъждани имена за конкретни постове, нито общо управление с ГЕРБ-СДС. Ако партията на Борисов прецени, че има нужда от ляв вектор в управлението, можем да помислим за това. Нищо не сме си обещавали и не сме искали нищо в замяна“, обясни той. И уточни, че Наталия Киселова остава кандидатът на левицата за председател на НС.

По думите му на срещата в сряда сутринта са били обсъдени опасностите пред финансовата стабилност и гарантирането на социалните права на българките граждани.

„Информирахме ГЕРБ, че внасяме искане до КС за отмяна на противоконституционните текстове, приети като поправка. Настояваме в Бюджет 2025 да бъдат отстоявани социалните права. Поставихме теми, касаещи енергийната сигурност и здравеопазването, както и легитимността при избори в регулаторите и съдебната система“, обясни още Зафиров.

Относно поканата за среща с ПП-ДБ той посочи, че „БСП-Обединена левица“ е изпратила писмо с приоритетите си, а спрямо отговора им, ще бъде преценено дали социалистите ще участват в среща с втората политическа сила.

На разговорите са присъствали и представители на коалиционните партньори на БСП. Румен Петков от ПП „АБВ“ посочи, че изборът на главен прокурор и председател на ВАС трябва да бъдат реализирани от органи, които са в редовен мандат. „Парламентарните квоти трябва да бъдат попълнени, а чрез диалог партиите да намират решения, които да гарантират бъдещето на регулаторните органи“, смята той.

Източник Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version