Свят

Русия увеличава зависимостта си от Северна Корея за артилерийски доставки

Published

on

В началото на войната Руската федерация прехвърли около 2000 верижни гаубици в Украйна, а за 34-те месеца на бойни действия армията ѝ загуби най-малко 800 от тях, цитирано от Фокус.

По данни на американското списание Forbes, производството на нови гаубици значително изостава от търсенето. Някога огромният запас от стари гаубици от съветската епоха е намален може би наполовина. На фона на недостиг на мобилна артилерия в Руската федерация, Северна Корея предаде свои гаубици на руската армия за втори път в рамките на шест седмици. Те били забелязани по време на транспортирането им с влак.

Изданието отбелязва, че това не толкова демонстрира близките отношения между страните, а по-скоро показва зависимостта на Русия от севернокорейските оръжия. Гаубиците М1989 стрелят със 170-милиметрови снаряди, което е необичаен калибър.

Естонският анализатор Артур Рехи пояснява, че повечето руски оръдия изстрелват 122- или 152-милиметрови снаряди. Северна Корея вероятно е изпратила милиони от тези снаряди на Русия, така че военните ѝ да могат потенциално да изстрелват над 10 000 патрона на ден.

До тази зима Северна Корея доставяше артилерийски боеприпаси в калибри, които Русия може да произвежда сама. Изтъква се, че проблемът на руснаците не е в способностите, а в производствения капацитет. Тоест, ако Пхенян обърне гръб на Москва, руснаците няма да загубят артилерията, просто ще я използват по-рядко.

Сега, с пристигането на M1989, ситуацията се променя. Това самоходно оръдие е единствената 170-милиметрова гаубица в света. Затова е напълно възможно всички заводи, които произвеждат снаряди за него, да се намират в Северна Корея. Това допълнително задълбочава зависимостта на Руската федерация.

Преди повече от година украинската аналитична група Frontelligence Insight съобщи за първия милион севернокорейски снаряди, пристигнали в Русия. Тогава възникна въпросът какво точно е получила Северна Корея в отговор.

Според адмирала от ВМС на САЩ Самюел Папаро, ръководител на Индо-Тихоокеанското командване на САЩ, Москва вероятно ще прехвърли ракетни и подводни технологии на Пхенян. Това може да ускори дългосрочните усилия на севернокорейския флот за разработване и въвеждане на безшумни подводници, въоръжени с ядрени оръжия – междуконтинентални балистични ракети.

„Това е едностранчива търговия, която силно облагодетелства севернокорейците. Руснаците получават артилерия. Севернокорейците могат да получат подводни ядрени оръжия. Но какъв избор има Русия, след като изчерпаният ѝ артилерийски корпус постепенно става все по-севернокорейски? Ако Пхенян не получи каквото иска, всъщност може да изключи все по-голям дял от най-големите оръжия на Москва“, обобщава изданието.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version