Любопитно

6 причини защо не се чувствате щастливи

Published

on

Кой не иска всеки ден да чувства радост и удовлетворение от живота? Много фактори могат да повлияят на тези наши емоции, да ги подхранват или обратното – да ни карат да се чувстваме нещастни. Дали понякога не пречим сами на щастието си?

Вижте 6 възможни причини да не усещате радост от живота.

1. Очаквания и идеализация

Ако сте от хората, които имат големи очаквания, идеализирате връзки, ситуации и след това те не се оправдаят, това е една от причините да не се усещате щастливи, пише az-jenata.bg. Това важи особено за перфекционистите, които поставят летвата твърде високо за себе си. Те не могат да изпитат пълната радост от успехите си, мислейки, че могат да се справят и по-добре.

2. Недоволство от себе си

Постоянното сравнение с другите може да доведе до чувство на неудовлетвореност. Понякога сравняването започва още от детството ни, когато родителите в определени ситуации сравняват децата си, давайки други за пример. Години по-късно, човек започва да сравнява постиженията си с успехите на други хора и изпитва завист към тях, омаловажава себе си, постиженията си. Сравняването в тази посока не води до усещане за щастие, защото не служи като мотиватор.

3. Негативно мислене

Песимистите са склонни да се фокусират върху негативните аспекти на живота, като същевременно пренебрегват положителните аспекти. Хората, свикнали с негативни емоции, може дори да не забележат кога животът става по-добър. Те не отчитат дори малките радости в деня. Още преди някои събития да са се случили, те вече имат отрицателната нагласа, че нещата няма да се получат, че ситуацията ще има негативен изход и т. н.

Дори вие да се отличавате като положително настроени през повечето време, ако често сте заобиколени от негативно мислещи хора като роднини, приятели, колеги, то те биха могли да повлияят на емоциите ви. Ето защо е добре да помислите как бихте могли да намалите контактите с тях и как да не позволявате да ви демотивират. Заобикаляйте се с личности, които ви подкрепят и са положително мислещи.

4. Липса на цели в живота

Това също може да е причина да не се чувствате щастливи. Дори животът ви да е спокоен, застояването в рутината и непоставянето на цели, които да следвате, води до застой и на емоциите. Целите биха могли да са краткосрочни и дългосрочни, да търсите нови източници на вдъхновение. Да намирате нови хобита, да учите език или нещо друго. Всички тези неща повишават и нивото на самооценка, отварят нови пътища.

5. Не обръщате внимание на собствените си нужди

Кога бе последният път, в който помислихте първо за себе си, за комфорта си? Като малки ни учат да сме емпатични, грижовни, но пропускат, че грижата за себе си е на първо място. Защото ако ние не се чувстваме добре, не бихме могли да дадем нужните грижи на хората около нас. Да обръщаш внимание на себе си не е егоистично когато е в здравословни дози.

От друга страна, липсата на подкрепа и разбиране от другите също може да повлияе на способността да изпитвате радост. Важно е да се обградите с хора, които ви подкрепят и вдъхновяват, за да не се чувствате сами.

6. Връщане към миналото

То никога не ни носи радост, особено ако е свързано с отрицателни преживявания. Човек може да не изпита пълна радост в настоящето, поради недовършени дела от миналото. Прошката или отказването от обида към някого или дори към себе си, когато се обвинява за минали случки, може да помогне да се продължи напред. Прощаваме на себе си, на някого, дори и никога повече да не се върнем към този човек, но го правим, за да бъдем щастливи в настоящето и бъдещето си.

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version