Свят

Стрелба в парламента на Абхазия: Загинал депутат и разрастваща се криза

Published

on

Депутатът Вахтанг Голандзия загина след стрелба в парламентарната сграда на Абхазия, съобщи пресслужбата на временно изпълняващия длъжността държавен глава Бадра Гунба. Още един депутат, чието име не е уточнено, е пострадал – ранен в ръката, предава БТА.

Властите идентифицираха Адгур Харазия, също депутат, като основен заподозрян. След нападението той е избягал от местопрестъплението, а мотивите за действията му остават неясни.

Исторически и политически контекст

Абхазия е отцепил се кавказки регион, подкрепян от Русия, който обяви независимост след войната с Грузия в началото на 90-те години. През 2008 година Русия официално призна независимостта на Абхазия и Южна Осетия след петдневна война с Грузия, консолидирайки влиянието си в двата региона.

Инвестиционната криза и обществено напрежение

Инцидентът идва след политическа нестабилност миналия месец, когато протестиращи нахлуха в сградата на парламента в Сухуми. Протестите бяха предизвикани от инвестиционно споразумение с Русия, което мнозина в Абхазия считат за заплаха за местните жители.

Опозиционни лидери твърдят, че договорът би позволил на богати руснаци да изкупуват земи, поставяйки под риск икономическата независимост на региона. Притесненията доведоха до оставката на президента Аслан Бжания и временното поемане на поста от вицепрезидента Гунба.

Ролята на Русия

Москва играе ключова роля в стабилизирането (и дестабилизирането) на Абхазия чрез финансова подкрепа и влияние. Инвестиционното споразумение цели да отвори региона за руски инвеститори, което Русия разглежда като начин за дългосрочно развитие и контрол. В същото време критиците го определят като заплаха за местните интереси.

Стрелбата в парламента на Абхазия не само че доведе до трагичен инцидент, но също така извади на показ сложните и често напрегнати отношения между местните политически елити и силното влияние на Русия върху региона. Докато Абхазия балансира между вътрешни борби и външно влияние, перспективите за стабилност остават неясни.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version