Технологии
Стартира масовото производство на хлебарки-киборги
Служители от Технологичния университет Нанянг в Сингапур са разработили иновативна технология за ускорено сглобяване на „киборги“ на базата на хлебарки. Системата автоматизира процеса на закрепване на електронни компоненти към телата на насекомите, превръщайки ги в миниатюрни биороботи.
Преди това, за да контролират движението на хлебарки, учените прикрепиха миниатюрни устройства с безжично управление към телата им. Електрически импулси стимулирали определени мускули на насекомото, позволявайки му да задава посоката на движението си. Но ръчното сглобяване на такива системи изисква много внимание и отнема около половин час.
Новата технология използва роботизирана ръка, която завършва целия процес на инсталиране за няколко секунди – сега са необходими само 68 секунди, за да се подготви една киборг хлебарка. Автоматизацията позволява не само да се ускори производството, но и да се мащабира сглобяването на хибридни роботи за масовото им използване в реални ситуации.
За да са насекомите в неподвижно състояние, учените използват въглероден диоксид, след което те се поставят на специална платформа с метални държачи. Конструкциите внимателно фиксират насекомото в желаната позиция за инсталиране на микросхеми и други компоненти. Компютърът определя идеалните точки за закрепване на електрониката, а роботизираната ръка извършва монтажа бързо и с висока точност.
Такива насекоми-киборги могат да се превърнат в ефективен инструмент при спасителни операции, наблюдение на околната среда и изследване на труднодостъпни места. Поради малките си размери те ще могат да проникват в зони, където хората не могат да влязат и да предават събраните данни. Близките планове на авторите включват създаването на технология, която ще позволи координиране на действията на голям брой такива киборги.
Източник: