България

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Published

on

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните /МЗХ/ своите становища, с които изразяват несъгласието си с планираните промени.

Днес е последният ден, в който можем да изпратим апел до държавата за отмяна на опасните изменения в наредбите, заплашващи нашите гори. Всеки, който обича българската природа и желае горите да останат и за бъдещите поколения, може да изрази мнението си като подпише онлайн становище на сайта на WWF, което се изпраща на имейла на Изпълнителна агенция по горите в МЗХ.

„Тези изменения очевидно имат за цел да допуснат масово навлизане на тежки машини в горите, което да увеличи дърводобива. Това означава лесовъдските системи в България, които в голямата си част са съобразени с условията на терена, релефа и климата, както и със спецификата на горските насаждения, отсега нататък да трябва се съобразяват с техническите възможностите на машините. Това е абсурдно и е огромна стъпка назад за лесовъдската наука в България. В резултат ще се влоши състоянието на горите и предоставяните от тях екосистемни услуги. Най-потърпевши от това, уви, ще сме ние – хората“, предупреждава Нели Дончева, ръководител програма „Гори“ във WWF.

До какво ще доведат измененията?

Експертите на WWF алармират, че, ако влязат в сила, промените ще предизвикат:

· фрагментация на горите;

· увеличаване на ерозията;

· увреждане на горските почви;

· влошаване на здравословното състояние на горите;

· намаляване капацитета на горските екосистеми да изпълняват водоохранни, водопречистващи и водозадържащи функции.

И всичко това в момент, когато природните бедствия стават все по-интензивни и по-разрушителни, а горите са най-важният ни съюзник в борбата срещу промените в климата.

Противоречия със законодателството

Измененията, които предвиждат добива от сечи за просеки да не се включва в определения като допустим размер на ползване, противоречи пряко на Закона за горите. Освен това подобна промяна обезмисля горскостопанското планиране, което отчита състоянието на горите, и застрашава практиките за устойчивото им управление.

„Независимо от плановете на експертите, измененията ще позволят да се секат допълнително до 17% от площта на горите. И това ще се извършва без оценка на въздействието на сечта върху състоянието на гората. А тези просеки, както и просеките за коларските и тракторните пътища, по същността си представляват голи сечи“, коментира Добромир Добринов, старши експерт „Природозащитно законодателство“ във WWF.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version