България

Андрей Вълчев пред ФАКТИ: В БСП не приемаме и не обсъждаме кандидатурата на Борисов за премиер

Published

on

България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от политическата и финансовата криза, в която се намира през последните четири години. Около това се обединиха преговорните екипи на ГЕРБ-СДС и „БСП – Обединена левица”. Какво още искат социалистите… Пред ФАКТИ говори Андрей Вълчев, депутат от БСП-Обединена левица.

– Г-н Вълчев, какво изискваше НС на БСП да промени решението си и от „никога с ГЕРБ“, сега да отидете на разговори?
– След като БСП събра сили да излезе от филма, в който самодоволно се заявяваше като „алтернатива“ на статуквото, като „принципна“, „последователна“ опозиция, но поради липсата на диалог последователно губеше не само зрителски интерес, а и доверие в обществото, логично бе да се възстанови диалогът между ръководството на партията и българските граждани. Ние провеждаме многобройни срещи, на които българските граждани ни питат: „Докога ще ни занимавате със себе си“? Реалните проблеми пред българското общество са достатъчно много и изискват достатъчно задълбочено и отговорно отношение. Още в предизборната кампания ние призовахме за диалог между политическите сили, които могат да поставят държавния интерес над партийните сметки.

– Обявихте, че бихте преговаряли с всички парламентарни групи, с изключение на „ДПС-Ново начало”, тъй като тази политическа формация иска предсрочни избори. Само това ли е…
– БСП е най-старата парламентарно представена формация, системна партия, която е успяла да вплете своето разбиране за държавността в основополагащите за нашето общество писани и неписани закони. Ние няма да нарушим своите принципи и не сме готови да правим компромис с нашето разбиране за стабилност на институциите и просперитета ни като демократично общество, изградено на принципите на правовата държава.

– БСП ще иска ли постове, ако се стигне до кабинет?
– Нека да структурираме правилно разговора, за да не влизаме отново в блатото. Преди да се говори за постове и персонални решения, трябва да има яснота това правителство политическо ли ще бъде, или ще бъде експертно… Равноотдалечено от всички подкрепящи политически сили ли ще бъде, или правителство на определена политическа сила…. Търсената политическа подкрепа за експерти ли ще бъде, или за политически изявени лица, които ще налагат експертни решения

– Как виждате кабинета – с премиер Борисов, друг човек премиер, експертен кабинет… Как?
– С уважение към избирателите на г-н Борисов, заради които той е лидер на първата политическа сила в този парламент, ние – в БСП, българските социалисти, не приемаме и не обсъждаме кандидатурата на Борисов за премиер. По време на цялата кампания предлагаме правителството да бъде съставено от експерти с ясно носене на политическа отговорност от подкрепящите го партии. Това е нашето предложение, което поставяме на масата по време на тези разговори, за които НС на БСП даде мандат.

– БСП подписа „санитарния кордон“ и доц. Наталия Киселова стана председател на парламента. Защо трябваше да се чака толкова време…
– Въпросът не е към БСП. Още по време на първата ни среща с ПП-ДБ, която се проведе след изборите на 13 ноември 2024 г. заявихме своите резерви относно някои текстове и тяхното съответствие с Конституцията и законите на България. Относно първата част, в която се заявяват политики, ние нямаме разминавания. Заявихме, че бихме подписали, въпреки своите възражения тази декларация, в случай че получим подкрепа за кандидатурата на доц. д-р Наталия Киселова. Бе много разочароващо да видим, че въпреки подписаната от цялата ни парламентарна група без изключение декларация и уверенията на г-н Кирил Петков и г-н Николай Денков в зала, ние отново не получихме подкрепа. Радвам се, че накрая всичко приключи добре – не толкова за нашата парламентарна група, а за държавата ни.

– Това успех ли е за БСП. Говорим за избора на Наталия Киселова за председател на парламента…
– Изборът на доц. д-р Наталия Киселова е успех за парламентаризма, за демократичните ценности. Успех на морала и добрите нрави в политиката, които победиха нечистоплътния натиск, на който бе подложена нашата парламентарна група, за да оттегли кандидатурата на най-подготвения сред депутатите в 51-то Народно събрание да бъде пръв сред равни.

– Преди този вот все гласувахте „въздържал се“. Каква позиция бе това. Какво показвахте с нея…
– Амбицията на нашата парламентарна група е да бъде проактивна, позитивна, градивна. Ние уважаваме избора на колегите от другите парламентарни групи, но за разлика от други, не си позволихме от самото начало да гласуваме „против“. Респективно да влизаме в лични нападки към когото и да е от кандидатите на другите политически сили. През цялото време сме търсили подкрепа за нашата кандидатура, която е достатъчно стойностна, за да си позволим да влезем в този тон или на ниво на дискусия, което очевидно е под нивото на нашата кандидатура.

– Голяма тема сега е бюджетът. Как гледате на проекта, който предложиха от МФ?
– Тревожно! Този бюджет е пожелателен, без реформи, без приоритети и рискува социалните плащания, инвестиционните разходи и финансовата стабилност на държавата.

– От БСП искате държавните и общински болници да не са регистрирани като търговски дружества. Защо…
– Здравеопазването не може да бъде само и единствено стока, която се предлага от търговски дружества. Здравеопазването следва да е достъпно и качествено. Без значение дали е в кв. „Борово“ в София, или в Община Борован, област Враца. Убеден съм, че идеята, която бе представена по време на кампанията – във всеки областен център да има болница, която да предоставя безплатна медицинска помощ, е възможно да се случи в рамките на 2025 г.

– Повдигате отново и темата за възобновяване изграждането на АЕЦ „Белене”… Не е ли загубена кауза това….
– Развитието и модернизацията на ядрената ни енергетика е безалтернативно! Ние подкрепяме изграждането на нови реактори. Като народен представител от област Враца очаквам реални действия по приключване на процедурите по отчуждаване на имотите, които ще попаднат в терените на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ Козлодуй. В същото време си мисля, че е възможно да се направи преглед на всички възможности, включително и на проекта за втора АЕЦ, за да се гарантира енергийната сигурност на България. Нашата енергетика има нужда както от иновативни източници като фотоволтаиците, така и от базови и балансиращи мощности – атомната енергетика вече бе призната от ЕС за зелена енергия. Също така може да се оползотворяват много по-добре водните източници като естествени батерии, които да балансират системата – както възстановяване на ПАВЕЦ ЧАИРА, така и изграждане на проектите при язовирите в Батак и Доспат.

– Сред приоритетите на БСП влизат и темите за прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор, избор на регулатори и нов Висш съдебен съвет. Как ще действате…
– Прозрачно, при спазване на принципа на законност и демократичност, при спазване на принципа на разделение на властите. Ние не приемаме главния прокурор или съдебните кадровици да са част от политическия процес в държавата и сме готови да отстояваме решително нашата визия за демократична съдебната система.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version