Свят

18 декември 2011 г. Умира иконата на Чехия Вацлав Хавел

Published

on

На 18 декември 2011 г. в Чехия на 75 години почина бившият президент на страната Вацлав Хавел.

Икона на антикомунистическото дисидентско движение и символ на демократичното възраждане в Източна Европа, той бе въплъщение на Нежната революция от 1989 г., свалила по мирен път тоталитарния режим в Прага.

Вацлав Хавел е роден на 5 октомври 1936 г. в Прага, в семейство, притежаващо киностудии и десетки сгради в столицата. Лишен е от право да следва в рамките на кампанията за борба с буржоазията, провеждана от комунистическия режим. Така той се отдава на театъра през 1955 г. – първо като сценичен машинист, после като автор на абсурдистки пиеси.

Признание печели в средата на 1960-те години, но идва съветската окупация на страната през 1968 г. и той влиза в дисидентските среди. Хавел става един от авторите на „Харта-77“ – манифеста на опозицията на комунистическия режим в защита на човешките права, под който подписи слагат най-видните дисиденти на страната. Осъден е на 4 години затвор и написва зад решетките известните „Писма до Олга“, първата си съпруга. В същото време комунистическата власт в Чехословакия забранява някои от произведенията му.

През есента на 1989 г. оглавява „Граждански форум“ – организацията, координирала Нежната революция в Чехословакия. Става първият президент на посткомунистическа Чехословакия от 1989 до 1992 г., а след това и първият президент на Чехия от 1993 до 2003 г.

След смъртта на съпругата си Олга през 1996 г. бързо сключва повторен брак с актрисата Дагмар Вешкърнова, двайсет години по-млада от него.

След оттеглянето си от властта, въпреки крехкото се здраве се посвещава на борбата за човешки права в Куба, Беларус, Мианма и Русия.

Връща се и към писателския труд: през 2006 г. публикува своите политически мемоари, а след две години и една пиеса – „Да си тръгнеш“.

Здравето на Вацлав Хавел е разклатено още по време на петте години, прекарани в комунистическите тъмници, годините на върло пушене също си казват думата. Той неведнъж се разминава на косъм със смъртта. През декември 1996 г. е опериран от рак на десния бял дроб, през април 1998 г. хирурзи в Австрия го спасяват в последния момент от чревна перфорация, а през следващия август получава сърдечен пристъп.

На 8 март 2011 г. Хавел отново е приет в пражка болница с тежки белодробни смущения – две седмици преди премиерата на филма „Да си тръгнеш“ въз основа на пиесата му. След което се оттегли във вилата си, където и си отиде от белия свят.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version