България

Какви са дълговете на федерациято по щанги и ще се спаси ли? Стефан Ботев пред ФАКТИ

Published

on

Софийски градски съд отложи с месец фалита на федерацията по вдигане на тежести, поискан от предишното ръководство в лицето на Антон Коджабашев. Съдът даде време до края на януари новият президент на федерацията Стефан Ботев да представи план за погасяване на задълженията. Какво е състоянието на федерацията…. Пред ФАКТИ говори Стефан Ботев.

– Г-н Ботев, видяхме поредно уникално постижение на Карлос Насар на световното първенство в Бахрейн. Тези негови рекорди, които поставя, някак напук ли са на това, което се случва в федерацията…
– Можем да се поздравим, разбира се, с това отлично представяне. То не е само за Насар, а е за България, за Европа, защото азиатците вече много сериозно ни притискат. Така че постиженията му и всичко, което той прави, е супер. И това е показателно, че все пак щангите у нас се намират на много високо ниво. Въпреки всички тези проблеми, които има около федерацията.

– За пореден път се видя, че Карлос Насар няма конкуренция в категорията. С какви качества ги превъзхожда?
– Всичко е много комплексно. Карлос просто е голяма класа, талант. Като добавим към това психика, смелост, здравина – все качества, които той притежава, всичко това го виждаме на подиума.

– Европейски, олимпийски и световен шампион. Малко българи са го правили…
– Да, малко българи са го правили, но знаете, че преди години нямаше световно първенство в година, когато има Олимпиада. А олимпийският шампион се признаваше и за световен. Да, и преди сме имали много сериозни българи с много големи постижения, с много титли. Просто заради това, че нямаше Световно първенство в олимпийска година, нямаше такива три големи успеха. Но има и друго. В година, когато е имало европейско и олимпиада, се провеждаше Световна купа. Тогава тази Световна купа се приравняваше на световно. Така че сме имали много постижения. България винаги е имала силни хора в щангите, но и малко сме ги позабравили, защото са минали доста години. Съвремието днес е малко по-различно. Много по-трудно е да намериш такива таланти в този тежък спорт.

– Имаме поводи за радост като гледаме Карлос Насар, но вие имате ли поводи за радост като нов президент на федерацията по вдигане на тежести в работата си…
– Вижте, останалите момчета и момичета, които се подготвиха за световното, и те направиха доста добри постижения предвид тази ситуация, в която се намират българските щанги. Те направиха всичко възможно да имат едно добро класиране и го постигнаха.

– Какво наследихте във федерацията. Нека да влезем в дълбоките води на работата ви като нов президент?
– Федерацията има големи дългове. Така че основното нещо е да се намери финансиране за погасяване на задълженията. Ако не се направи това до края на януари, на федерацията ще ѝ отнемат лиценза и тя няма да съществува.

– Това как ще рефлектира върху задълженията…
– Задълженията към момента са 630 000 лева. Очаквам тази седмица да ми кажат за още едни дългове около 60-70 000 лева. Сумата е голяма, защото дълговете на федерацията стават към 700 000 лева.

– Ако федерацията се обяви в несъстоятелност, какво става със задълженията…
– Това задължение си заминава със старата федерация и тя приключва. Никой няма да вземе един лев. Който има да взема пари, ще пие една студена вода и дотам.

– Но ако има нова федерация, една година няма да има финансиране…
– Така е по закон, но нека не бързаме. Ако не се оправи тази федерация, новата една година няма да има финансиране. Състезателите няма да участват на големи първенства за следващата година и няма да получим средства. Работата е много тежка и сериозна.

– Как се казва на състезатели, защото сте имали среща с тях: „Вижте, момчета и момичета – пари няма. Няма да получите нищо…“
– Аз им казвам това, което е. Повечето си мислят, защото им е казвано, че ще се оправят нещата, че няма проблем, че ще се вкара една сума от 100 000 лв, за да може да се плати всичко. Това просто не е вярно, защото няма подписан договор от миналата година за тази за финансиране. Работите са ясни. Няма как да се надяват да получат нещо. Олимпийските състезатели, които се готвиха за Игрите в Париж, ще получават пари до края на годината. Останалите участници от световното, които бяха, получават пари от септември до края на годината. Това е. Получаването на заплати за другата година вече всичко зависи как ще се развият нещата с федерацитя. Всичко ще я ясно през януари.

– Хората в новото ръководство на федерацията, с които работите, как помагат?
– Чуваме се, виждаме се, говорим си. Всеки, който може да помага, е добре дошъл. Всичко, което правя в момента, е да търся финансиране. Говоря с хора от бизнеса, имам срещи с депутати в парламента в Спортната комисия, имам разговори и с министъра на спорта. Мислят се варианти, за да може да се справим и да изплащаме пари. За мен може би най-важното е, че тук държавата трябва да се намеси и да покрие някакви задължения. Бизнесът много трудно дава пари в днешно време.

– Най-големите задължения са към…
– Към министерството и една фирма.

– Към НАП?
– Към НАП дълговете вече ги оправихме. 145 000 са платени, останаха към 6 000 лева, които се дължат, но това не е проблем. Те могат и утре да се платят, както се казва. Голямо плащане има към Министерството на спорта – към 350 000 лв. Отделно към една фирма има 180 000 лева.

– Към фирмата дългът са пари за реализирани лагери…
– Точно така. Има и още малки суми, но като се събере всичко – сумата става голяма.

– Клубовете в страната как приемат ситуацията?
– Говорим си, обаждат се и се надяват да се оправят нещата. Всеки се обажда и се моли, за да не умираме. Виждат някаква надежда в мен и се надяват да оправя нещата. Аз затова съм се впрегнал много сериозно и съм оставил всичко странично около мен, включително и бизнеса ми. Работя само за федерацията и дай Боже един ден от всичко това да се види, че има ефект, от целия този труд.

– Как виждат състезателите в националния отбор следващата година?
– Знаят каква е ситуацията. Днес, сега никой нищо не може да каже – нито за лагери, нито за заплати, защото просто не се знае какво ще стане с федерацията. Ако спре да съществува, няма какво да си говорим. Ако всичко е нормално и се спасим, почва се подготовка, централизирани лагери, възстановяване, обръщане внимание на младите – на кадети, юноши, младежи, и така нататък. Завърта се колелото. Имаме много сериозни планове.

– Новият треньор Янко Георгиев как беше приет от състезателите…
– Още не е влязъл в зала, за да говори с тях и да го видят. Новият треньор какво… Влиза в залата започва да работи. Трябва да се напаснат и да работят, това е.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version