Здраве

Цигарите убиват 700 000 души годишно в Европейския съюз

Published

on

В началото на декември мнозинството от здравните министри на ЕС изразиха подкрепа за увеличаване на списъка с места, където пушенето е забранено, в опит да се намали броят на смъртните случаи от рак. Предложението получи подкрепа от всички страни с изключение на Германия и Гърция, които се въздържаха.

Целта на новите правила е да се забрани пушенето на обществени открити места, където се събират деца или други уязвими групи, като детски площадки, увеселителни паркове, обществени басейни, външни зони на ресторанти и обществен транспорт.

Препоръките обхващат и по-нови тютюневи изделия, като електронни цигари и устройства за нагряване на тютюн, в опит да възпрат младите хора от тютюнопушенето.

Седмица по-рано Европейският парламент отхвърли резолюция по същия въпрос, след като десните евродепутати приеха поправки, които биха разграничили традиционните тютюневи изделия от електронните устройства. Решението би имало само символично значение.

Европейската комисия предложи преразглеждане на съществуващите правила от 2009 г. насам, тъй като всяка година около 700 000 души в ЕС губят живота си поради употреба на тютюн, каза новият еврокомисар по здравеопазването Оливър Вархеи преди гласуването. „Това е най-големият риск за здравето, който може да бъде избегнат в ЕС“, подчерта той, предава БГНЕС,

Изчислено е, че употребата на тютюн годишно убива повече от осем милиона души по света, включително около 1,3 милиона непушачи, които са изложени на пасивно пушене, според данни на Световната здравна организация (СЗО).

Една четвърт от смъртните случаи от рак в ЕС, Исландия и Норвегия се дължат на тютюнопушенето, което прави тютюна една от водещите причини за рак. Страните членки обаче са тези, които решават собствените си здравни политики, което означава, че новите препоръки не са обвързващи и държавите могат да решат дали да ги прилагат или не.

Като част от плана на Европа за победа над рака, Европейската комисия си постави за цел да създаде „поколение без тютюн“, при което по-малко от 5% от населението на ЕС ще употребява тютюн до 2040 г. Освен това ЕС е отделил значителни средства за подпомагане на държавите членки за прилагане на мерките.

Чрез програма „Здраве на ЕС“ беше отпусната безвъзмездна помощ от 16 милиона евро за насърчаване на политиките срещу тютюнопушенето, докато по програма „Хоризонт“ са отпуснати 80 милиона евро за изследвания за контрол на тютюнопушенето и превенция на зависимостите.

Употребата на тютюн в ЕС е намаляла през последните десетилетия, но цифрите варират в различните държави.

Изследване на Евробарометър за отношението на европейците към тютюна и подобни продукти показва, че почти една четвърт от населението на ЕС (24%) пуши – спад от 1% в сравнение с проучване от 2020 г. – но тази цифра варира в различните страни. Начело са България (37%), Гърция (36%) и Хърватия (35%), а най-малко пушачи има в Швеция (8%) и Холандия (11%).

В допълнение към ръста на електронните цигари, които са особено популярни сред младите хора на възраст от 15 до 39 години, обикновените цигари остават най-популярният избор. Средната употреба на цигари остава същата като през 2020 г., а жителите на ЕС пушат по 14 цигари на ден.

В Нидерландия в началото на ноември съдът потвърди правителствената забрана на ароматизираните електронни цигари с мотива, че те насърчават младите хора да пушат. Съдът в Хага постанови присъда срещу тютюневия гигант British American Tobacco. Забраната за ароматизирани електронни цигари влезе в сила от 1 януари 2024 г.

Поради огромния брой смъртни случаи, причинени от тютюна, редица здравни изследователи призоваха вейпингът да остане законен като инструмент за отказване от тютюнопушенето, но също така да се направи всичко възможно, за да се попречи на младите хора да започнат да пушат.

Данните от повече от 40 държави, събрани от Европейската коалиция от неправителствени организации, борещи се за контрол на тютюнопушенето, Smoke Free Partnership, показват, че през 2022 г. половината от страните на европейския континент са имали „добри“ или „много добри“ мерки за защита населението от пасивно пушене, например чрез забрана за пушене на определени места.

Някои европейски държави са въвели забрани за пушене в близост до училища, пред работни места или на спортни стадиони, но Швеция е единствената европейска страна, която има пълна забрана на открито в ресторанти и барове.

В страната броят на ежедневните пушачи е нисък, главно поради шведската традиция да се използва „снус“ – смлян тютюнев продукт, който се поставя между горната устна и небцето и се счита за по-малко вреден от пушенето, защото вреди само на потребителя . Според последните данни 22% от мъжете в Швеция и 10% от жените използват снус ежедневно.

От 2014 г. има и снус без тютюн, но с добавен никотин, който стана изключително популярен, особено сред младежите, защото често се предлага в различни вкусове. Тъй като не се счита официално за тютюнев продукт, не е забранен от ЕС, въпреки че има определени национални забрани. Големите международни тютюневи компании, които притежават много от шведските производители на снус, се борят усилено срещу забраната му извън Швеция.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version