Свят

Пренасочване на бойни ресурси! Русия бързо изнася оръжие и оборудване от Сирия към Либия

Published

on

Руски товарен самолет в събота излетя за Либия от руската военновъздушна база в сирийския пристанищен град Латакия, съобщи сирийски служител по сигурността, разположен пред съоръжението, цитиран от „Ройтерс“.

Служителят каза на „Ройтерс“, че през следващите дни се очакват допълнителни руски напускания от военновъздушната база Хмеймим в сирийската крайбрежна провинция Латакия.

През целия ден в авиобазата се наблюдава повишена активност. В допълнение към излитащия товарен самолет, самолет Илюшин II-76 и хеликоптер Алигатор бяха забелязани да кацат в базата.

Хеликоптери също бяха забелязани да летят в базата, а самолет СУ-34 кацна за презареждане. Дирижабъл кръжеше отгоре и два камиона, превозващи руски знамена, бяха забелязани да пътуват в базата.

В петък сателитни снимки показаха как Русия премества военна техника във въздушната база Хмеймим, като се виждат два товарни самолета Антонов АН-124.

Русия, дългогодишен съюзник на Асад, предостави убежище на сваления сирийски лидер миналия уикенд, след като му помогна да избяга от страната си, докато бунтовниците наближаваха Дамаск.

Москва заяви, че се надява да запази двете си бази в Сирия – военновъздушната база Хмеймим в Латакия и военноморска база в Тартус – за да продължи усилията срещу това, което тя нарече международен тероризъм.

Руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов заяви в четвъртък, че контактите с политическия комитет на сирийската ислямистка бунтовническа група Хаят Тахрир ал-Шам „продължават по конструктивен начин“.

Москва подкрепя Сирия от началото на Студената война, като признава независимостта ѝ през 1944 г., когато Дамаск се опитва да се отърве от френското колониално управление.

Западът дълго време смяташе Сирия за съветски сателит.

Кремъл заяви, че след падането на Асад се е съсредоточил върху гарантирането на сигурността на военните си бази в Сирия и на дипломатическите си мисии.

Руското участие в кризата в Либия винаги е било част от стратегическите усилия на Москва да разшири влиянието си в Близкия изток и Северна Африка, като се възползва от богатите петролни ресурси и стратегическото значение на страната. Русия подкрепя генерал Халифа Хафтар и Либийската национална армия, които контролират източната част на Либия, предоставяйки военна и политическа помощ, включително оръжия, консултанти и наемници от частната военна компания „Вагнер“.

Групата „Вагнер“, макар и формално разпусната, играе ключова роля в либийската стратегия на Кремъл, осигурявайки влияние, без директно въвличане на руската държава. Освен военната подкрепа, Русия се стреми да защити икономическите си интереси в Либия, където енергийният сектор предлага големи възможности. Москва работи за възстановяване на договори, подписани по време на режима на Кадафи, и активно търси участие в либийските петролни и газови проекти.

На политическо ниво Русия балансира отношенията си с различни участници в либийския конфликт, включително международно признатото правителство в Триполи, за да запази максимален контрол върху ситуацията. Тя използва кризата, за да засили влиянието си в Средиземноморието и да сътрудничи с ключови регионални сили като Египет и ОАЕ

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version