България

Пирински: Ако искаме парламент и сериозно управление, не може кой както иска да се държи и да си приказва каквото иска

Published

on

Ако искаме да има парламент и сериозно управление, не може да има всепозволеност и кой както иска да се държи и да си приказва каквото иска.
В какво се заклеха депутатите, че „във всичките си действия да се водят от интересите на народа“. И след това показаха, че всеки се води от собствените си и то партийни интереси.

Така коментира първия ден на 51-ото НС Георги Пирински, председател на НС 2005 – 2009 г., пред БНР.

Първите часове не са окуражаващи. Какво трябва да защити НС – че отговаря на конституционната норма, че БГ е република с парламентарно управление и НС трябва да осигури управление, каквото е нужно на гражданите. В изказванията на лидерите на политическите партии в НС трябваше да прозвучи готовността да се търси не само подкрепа на собствената позиция, а онази територия на разговор и подадена ръка, която да даде възможност да се формира позитивен резултат от началото на парламента“, коментира Пирински в „Нещо повече“.
И допълни:

„Изборът на председател на НС трябва да е избор на депутат, които е способен да организира и ръководи работата на парламента, така че процесите в НС, и по избор ново правителство и стартирането на нова законодателна програма, да протичат най-гладко. Председател на НС има особена и неблагодарна позиция – да е балансиран, неутрален.“
Според Георги Пирински има 2 причини Пеевски да се държи по този начин и да е фиксиран в Румен Радев.

„Първата е, за да не се концентрираме около нарушенията около него и негови представители на изборите. И второто, той е избрал за опонент личност с най-висок рейтинг – президента. И Пеевски иска да се позиционира като бореща фигура срещу най-авторитетната личност. Преди месец отправяше покани Радев да слезе в калта и да се преборят, което означава, че за него политиката е пребиваване в калта“, смята бившият председател на НС.
Като пример за съставяне на коалиционно правителство, той посочи покойният председател на ЕНП Вилфрид Мартенс.

„Беше с огромен опит в съставянето на коалиционни кабинети в Белгия между много различни партии. И за подхода си казва, че когато седне на разговор, първото нещо е да се постави в неговото положение, на опонента, кое за него е задължително, от което не може да отстъпи и къде би бил готов опонентът да направи крачка“, разказа Пирински.

И призна, че такива качества в Борисов не вижда:

„Защото постановката „ние сме спечелили изборите, ние сме най-голямата парламентарна сила и другите трябва да ни подкрепят“. Това е всичко друго, но не и „заявили сме своята позиция“, как виждат нещата. Също тази заявка, „ако не направим коалиция с нашия мандат, с друг е невъзможно“, защо, Конституцията предвижда 3 варианта.“
Пирински е категоричен, че езикът е отражение на това кризисно развитие на парламентаризма. И проблемът е, че партиите престанаха да поддържат жива връзка с избирателите и се затвориха в своите партийни среди.

„И 2/3 от гражданите престанаха да ходят да гласуват. Даваме ли си сметка? Не е въпрос гражданите да се ядосат и да разрушат, а да се види, по какъв начин самите партии се стараят да разширят своята подкрепа, извън тесните си ядра“, коментира той.

Източник Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version