България
Пламен Димитров: Депутатите вкараха тези 20 млрд. разходи в бюджета
20-те милиарда повече в бюджета, които се търсят, са плод на спусъка, който натиснаха депутатите през тази година, пък и миналата. Същите тези депутати без най-малката партия, гласуваха тези разходи, за които сега се чудят какви са. За заплатите в МО, МВР, образованието – няма лошо, но ние не сме ги искали. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването „Още от деня” по БНТ.
Увеличението на пенсиите, което е справедливо, носи след себе си 2,5 млрд. лева повече разходи. Имаме увеличение на парите за здраве с над 1,5 млрд. и т.н. Имаме заложени капиталови разходи, които са двойно повече от тези, които ще изпълним в момента – 7 млрд., припомни той.
Ние не сме провокирали тези разходи и бяхме доста по-обрани по отношение на ръстовете и съотношенията на разходите. Винаги сме казвали, че свързването на доходите със средната работна заплата и това, че всеки иска да е над нея, е нон сенс. Това мерило, което се наложи със закони е абсолютно погрешно и това го направиха икономисти от ГЕРБ и ПП-ДБ. Сега да сме изненадани е много странно, уточни Димитров.
7-те млрд. лева допълнително за капиталови разходи са допълнително заложени от това, което ще изпълним тази година. В миналия бюджет бяхме заложили над 10 млрд. капиталови разходи. Прогнозата на финансовото министерство в бюджета е 6,8 млрд. изпълнение, при това доста напрегнато. Това е буферът. Не знам защо всички, които гледат бюджета това не го виждат. Всички знаем, че това е законово задължения. Там е буферът, ако МФ не събере парите от амнистията и другите буферни пера, които трябва да вкарат 15 млрд. повече приходи, заяви президентът на КНСБ.
Заявеното от БНБ е недопустимо. Разделението на властите по закон е гарантирано. Изпълнителната и законодателната власт не могат да бъдат поучавани от други институции. Аз бих отишъл при президента, при премиера, при шефа на парламента и председателите на парламентарните групи, които са надробили тази манджа, оттам идват тези 20 млрд. Би трябвало да има промени в законите, смята Пламен Димитров.
Източник: