България

Валери Найденов: Мажоритарните избори са лекът за болната политическа система в България

Published

on

Журналистът Валери Найденов е на мнение, че мажоритарните избори са лекът за болната политическа система в България. Според него, при такава хипотеза, на другия ден ще се събудим с нормално правителство. Той изрази мнението си в интервю за предаването „Лице в лице“ по bTV.

„Лекарството е в джоба на лекаря, но не искат да го вземат“, добави той.

Според него, случващото се в момента, включително моментният проблясък с избор на председател на парламента е нищо повече от „тактически успех, който води към стратегически още по-голям провал“.

Проблемът е, че единият бил дебел, другият бил с еди-какъв си костюм, видели третата на някакво стълбище, този „забил“ подъл номер на онзи. Всичко това няма никакво значение и води вълната към разруха на политическия живот“, обясни Найденов.

Какво представлява мажоритарната избирателна система и защо, според журналиста, тя ще обезсмисли купуването на гласове?

Мажоритарната избирателна система е избирателна система, при която кандидатите трябва да получат мнозинството от гласовете, за да бъдат избрани. Всички еднолични органи на власт (президент, кмет) се избират посредством тази система, но мажоритарно гласуване би могло да бъде проведено и за парламентарни избори. Исторически, първата прилагана избирателна система е била мажоритарната и за продължителен период тя е била единственият начин за избиране на държавните органи. Съществуват няколко вида мажоритарни избирателни системи като ,,първият печели всичко“ (First Past The Post) или алтернативната мажоритарна изборна система, която действа на принципа преференциите, като всеки гласоподавател подрежда партийните кандидатите в бюлетината си по преференция: първи, втори, трети и т.н. Алтернативното мажоритарно гласуване се осъществява чрез множество едномандатни избирателни райони, в които гласоподавателите гласуват по преференция. След първия тур, се преброяват гласовете от първите преференции на всеки кандидат на всяка бюлетина и получените гласове се възпроизвеждат в процентово съотношение, като ако някой от кандидатите получи абсолютно мнозинство, а именно 50% + 1 глас, той печели изборите.

„Тези, които купуват гласове, купуват по 3-4% в даден район, при мажоритарна система трябва да имаш 51%, как се купуват толкова гласове в национален мащаб? Тези, които продават гласовете си, са неповече от 10%. Това рязко орязва смисъла от купуване на гласове. Все едно да си хвърлиш парите на вятъра“, обясни Валери Найденов.

„Личността играе различни роли. В дадена обстановка човек се държи по един начин, в друга – по друг. Живеем в олигархиат – това е ясно на всички.Когато кандидат-депутатът е назначен от този, който пише листите – олигархът и собственикът на партията, самата му психика се променя, той не представлява интереса на електората, а на своя тесен кръг. Той тотално се откъсва от населението. Той не знае кой му е избирателят, а избирателят не знае кой му е депутатът. При мажоритарния вот е точно обратното“, посочи журналистът.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version