Любопитно
Учените откриха нов дълбоководен хищник и го кръстиха „Тъмнина“
Океанските дълбини остават една от най-големите загадки на нашата планета, а техните екстремни условия правят изследването им истинско предизвикателство. На дълбочина до 11 километра под повърхността водата е студена, мрачна и под невероятно високо налягане – до 1,088 атмосфери. И все пак, животът процъфтява там.
Учени от САЩ и Чили наскоро откриха уникален хищник, живеещ в Аткамския жлеб край западното крайбрежие на Южна Америка – вид, който оспорва традиционните представи за живота на такава дълбочина. Наречен Dulcibella camanchaca, този нов вид амфиподи е първият голям активен хищник, открит на дълбочина 7,902 метра.
Нов вид, нов род: Изследване на мистериозния хищник
D. camanchaca принадлежи към амфиподите – група ракообразни, които обикновено се хранят с органични отпадъци или като мършояди. За разлика от тях обаче, този вид е активен хищник. Той не само представлява нов вид, но и съвсем нов род, според изследователите от Университета на Консепсион и Океанографския институт „Удс Хоул“.
Генетичните анализи и уникалната морфология на този вид потвърждават неговата уникалност. Името на рода, Dulcibella, е вдъхновено от герой в испанския роман „Дон Кихот“, а името на вида – camanchaca, означава „мрак“ на езиците на местните народи от региона на Андите, което символизира тъмните океански дълбини, в които този хищник живее.
Хищник с адаптации за екстремна среда
Белият цвят на D. camanchaca е типичен за обитателите на тъмни среди като пещери и океански жлебове. С дължина около 4 сантиметра – два пъти повече от най-близките му родственици – този хищник е изключително подвижен. С помощта на специализирани ръце, наречени гнатоподи, той лови по-дребни амфиподи.
🇨🇱 Se ha descubierto un nuevo tipo de crustáceo llamado Dulcibella camanchaca en la Fosa de Atacama, ubicada a más de 7900 metros de profundidad. Es un depredador activo que caza a otras criaturas en las profundidades del océano.
Paper: https://t.co/eANgYN3Qna pic.twitter.com/aJOFtkGeTY
— Alertas de Ciencia 🛰️ (@metodologica_cl) December 11, 2024
Намирането на толкова активен хищник в среда с ограничени ресурси е изненадващо и подчертава колко малко знаем за живота в тези недостъпни места.
Аткамският жлеб, който достига дълбочина до 8 километра, се е формирал в резултат на сблъсък между две тектонични плочи. Подобно на острови в океана, жлебовете са изолирани един от друг и често приютяват видове, които не се срещат никъде другаде.
Според екипа откриването на D. camanchaca потвърждава, че Аткамският жлеб е гореща точка за ендемични видове. Въпреки че са необходими още изследвания, всяка нова находка разкрива повече за изобилието и разнообразието на живота в океанските дълбини.
D. camanchaca е открит по време на научна експедиция през 2023 г., част от новата интегрирана система за наблюдение на дълбокия океан в Чили. Учените използвали безпилотна платформа, наречена ландър, за да съберат образци от недостъпните дълбочини.
„Това откритие подчертава важността на продължаващите изследвания на дълбокия океан, особено в чилийските води,“ споделя океанографът Каролина Гонсалес, съавтор на изследването. „Очакваме още невероятни открития в Аткамския жлеб.“
Dulcibella camanchaca е не само уникален нов вид, но и свидетелство за тайните, които океанските жлебове все още крият. Тези находки не само разширяват познанията ни за живота на Земята, но и дават ценни насоки за търсене на живот на други планети с подобни екстремни условия, като ледените луни на Юпитер и Сатурн.
Изследването е публикувано в научното списание Systematics and Biodiversity.
Източник: Факти.бг