Свят

130 000 терористи от „Боко Харам“ са слижили оръжие през последните пет месеца

Published

on

В Нигерия близо 130 000 членове на терористичната групировка „Боко Харам“ са слижили оръжие през последните пет месеца, каза началникът на щаба на министерството на отбраната генерал Кристофър Муса на военна конференция в Катар в четвъртък, предаде ДПА.

Муса заяви на конференцията „Африка секюрити уоч“ (Africa Security Watch) в Доха, че между 10 юли и 9 декември 30 426 бойци на „Боко Харам“, заедно с 36 774 жени и 62 265 деца, са се предали.

Големият брой разоръжени бойци се дължи на комбинация от военни операции, диалог и мерки за възстановяване, каза Муса.

Военните често съобщават, че са се предали голям брой бойци на „Боко Харам“ и техните семейства. Много бивши членове на терористичната групировка твърдят, че са сложили оръжие, защото гладуват и живеят в лоши условия.

Точният брой на членовете на „Боко Харам“ не е известен. Смята се, че те са няколко десетки хиляди.

Групата, основана в западноафриканската държава Нигерия, се бори за създаването на ислямска държава. От години извършва атаки в съседните централноафрикански страни Чад и Камерун. Джихадисткият бунт, който продължава повече от десетилетие, взе десетки хиляди жертви.

В момента германският президент Франк-Валтер Щайнмайер е на двудневно посещение в Нигерия.

Военният режим, който управлява в Нигер, обяви, че спира за период от три месеца британското радио Би Би Си (BBC), защото „излъчва „погрешна информация, която има за цел да дестабилизира социалното спокойствие и да подкопае бойния дух на войниците“, които се бият срещу джихадисти, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Тази мярка, предприета от министъра на комуникацията Сиди Мохамед Ралиу, влиза в сила с „незабавно“ и на цялата територия на африканската държава..

Откакто хунтата дойде на власт с преврат през юли 2023 г., няколко западни медии бяха спрени в Нигер.

Програмите на BBC, особено на езика хауса (хауса е от най-големите етнически групи в Централна Африка; езикът ѝ се говори основно в Южен Нигер и Северна Нигерия, бел. ред.), се излъчват в Нигер чрез местни партньорски радиостанции и са особено популярни.

От август 2023 г. в Нигер бяха спрени също Радио Франс Ентернасионал (Radio France Internationale /RFI) и „Франс 24″ (France 24). Това стана само няколко дни след преврата, който позволи на хунтата на генерал Абдурахаман Тиани да поеме властта в тази страна от Сахел.

Тази вечер режимът обяви също, че ще „подаде жалба“ срещу Ер Еф И за „подстрекаване към геноцид и междуобщностни кланета“ в Нигер.

Вече почти десет години Нигер преживява джихадистки атаки, които в няколко региона не стихват.

Според организацията „Аклед“ (Acled), която следи колко са жертвите на конфликти по света, най-малко 1500 цивилни и войници са загинали при атаки на въоръжени групи през последната година в Нигер, при 650 от средата на 2022 г. и през 2023 година.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version