България
Меглена Кунева посочи грешките на България по пътя към Шенген
Браво на всички онези, които напластяваха усилия това да се случи, но и за всички останали, които издържаха това чакане, защото отлагането е голямо изпитание при преговорите. Това каза в ефира на Дарик радио бившият еврокомисар Меглена Кунева по повод пълноправното присъединяване на България в Шенгенското пространство.
Освен бивш еврокомисар, Кунева беше и вицепремиер и министър по европейските въпроси, но и главен преговарящ за присъединяването на България към ЕС.
“Аз подписах този договор през 2005 г., в който ние приемахме, след ратификация на Народното събрание, ангажимента да влезем в Шенген, а всички останали страни поеха ангажимента да ни приемат. Това беше 2005 г. Договорът влезе ефективно през 2007 г., помислете си колко много години, това е своеобразен рекорд”, коментира забавянето на присъединяването ни в Шенген Кунева.
Тя заяви, че трябва да се благодари на българската администрация и дипломация, на българското представителство към ЕС, на посланика ни там Румен Александров и освен на дипломатите от МВнР, и на служителите в МВР.
Тя призна, че действително е имало много голямо забавяне и подчерта, че то не се е дължало само на България. Кунева припомни и че Румъния е направила нещо много печелившо – заплашила е, че ще съди всички европейски страни, които не изпълняват условия по договора за присъединяване на Румъния и България към ЕС пред Европейския съд.
“Договорът има две страни – непрекъснатото настояване ние да изпълним нашите ангажименти се сблъскваше с липсата на ангажимент от няколко страни”, припомни бившият еврокомисар.
Тя посочи и някои пропуски от българска страна:
“Какви са нашите грешки? Първо, единството. Когато казваме, че е необходимо от национална гледна точка. Това е инструмент. Аз не се опитвам да кажа нещо много романтично, но когато няма последователност в желанията и когато веднъж искаме да влезем в Шенген, после миграцията ни пречи, след това има една боя, която още не ни достига и само като боядисаме пропускателните пунктове и всичко е готово, след това пък копаем труповете с багери и т.н. Това беше през всичките тези години и никак не си помогнахме”.
Според Кунева Нидерландия е склонила да даде “зелена светлина” за присъединяването на България в Шенген и заради конюнктурата на правителството там и заради някакви постигнати резултати в борбата с корупцията у нас.
“Има някои неща в българската политика, които продължават да ме тревожат. Много силно да ме тревожат до степен на личното ми затваряне. Преди всичко в политиката езикът създава реалност. Реалността, която създават политиците през езика си, е отвратителна. И както знаем от Радой Ралин: “Когато си отидат отвратените, ще останат отвратителните”. И се притеснявам от това”, коментира Кунева.
Тя запита и устойчивостта на евентуално редовно правителство, като политиците си обещават да се мразят “искрено, лично, дълго, завинаги и при всички обстоятелства”.
“Това обещание за омраза е факт. Обещанието, че правителството няма да живее дълго също е факт. И желанието непременно да останеш на власт, което е убийствено за демокрацията – също е факт”, обобщи Кунева. И прогнозира, че формулата за редовен кабинет в момента не е оптимистична.
Източник: