Свят

Експерти предупреждават за катастрофален глад в Газа

Published

on

Експертна група, подкрепена от ООН, предупреди, че гладът в северната част на ивицата Газа е неизбежен броени дни преди да изтече крайният срок, който американското правителство постави на Израел за увеличаване на обема на хуманитарните доставки в анклава, предаде в. „Ню Йорк таймс“, пише БТА.

„Необходимо е всички страни, които директно участват в конфликта, незабавно да предприемат действия – в рамките на дни, а не на седмици, за да се предотврати и облекчи тази катастрофална ситуация“, пише в публикуван в петък доклад на Комисията за обзор на глада (Famine Review Committee), в която влизат агенции на ООН, национални правителства и хуманитарни организации.

Исканията на САЩ

В средата на миналия месец държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и министърът на отбраната Лойд Остин изпратиха писмо до израелските си колеги, с което искат значително увеличаване на хуманитарните доставки в ивицата Газа, припомня Асошиейтед прес. В противен случай „може да има последствия за политиката на САЩ“, включително и за военната подкрепа, от която Израел е силно зависим, допълва в. „Ню Йорк таймс“.

Подобно писмо, изпратено от Блинкън до израелски официални представители през април, доведе до предоставянето на повече хуманитарна помощ на палестинската територия, но това не продължи дълго, отбелязва АП.

За да може Израел да продължи да получава чуждестранно военно финансиране, нивото на помощта, която достига до ивицата Газа, трябва да се увеличи до поне 350 камиона на ден. Израел също така трябва да въведе допълнителни хуманитарни паузи и да осигури по-голяма безопасност на хуманитарните обекти, се казва в писмото на Остин и Блинкън. В текста се уточнява, че Израел разполага с 30 дни, за да отговори на изискванията, пише още АП.

Основни констатации на Комисията за обзор на глада

На 6 октомври 2024 г. Израел обяви цялата северна част на ивицата Газа за бойна зона и нареди на цялото цивилно население да се евакуира, пише в публикувания в петък доклад на Комисията за обзор на глада. На 7 октомври 2024 г. говорител на ООН заяви, че много хора в северната част на Газа са „хванати в капан“ в домовете си и не могат да напуснат зоната на бойните действия. Организацията „Лекари без граници“ съобщи, че нейни представители остават блокирани в Джабалия. „На никого не е позволено да влиза или да излиза; всеки, който се опита, бива застрелван“, пише в изявлението на „Лекари без граници“, цитирано от Комисията за обзор на глада. Въпреки това от началото на октомври 2024 г. са издавани многократни заповеди за евакуация на жителите на северната част на ивицата Газа, пише още Комисията за обзор на глада.

От началото на годината се наблюдава рязък спад на хранителните доставки на цялата палестинска територия. В доклад на Световната продоволствена програма (агенция на ООН за борба с глада) се посочва, че през втората половина на месец октомври в ивицата Газа са влизали средно едва по 58 на ден. Това е най-ниското си ниво на хуманитарни доставки в палестинската територия от ноември 2023 г., пише още в доклада.

Данните, оповестени от Координацията на правителствените дейности в териториите (орган към израелското Министерство на отбраната), също потвърждават, че хуманитарните и „търговските“ доставки са на най-ниското ниво от началото на войната, посочва Комисията за обзор на глада.

„Комисията за обзор на глада е особено загрижена във връзка с наличната храна в районите на конфликти с висока интензивност“, пише още в доклада.

„През последните седмици… се засилиха нападенията срещу обекти за предоставяне на здравни грижи и на храна, както и срещу друга гражданска инфраструктура“. Ситуацията се утежнява „от арестите на медицински персонал, извършвани от Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ)“, допълва Комисията за обзор на глада. Продължава „разрушаването на гражданска инфраструктура, а ситуацията с водата, канализацията и хигиената е критична“.

Комисията се спира и на решението на израелския парламент от следващата година да забрани дейността на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (УНРВА) на територията на Израел.

„Има широк консенсус, че УНРВА остава основният стълб на хуманитарния отговор на ситуацията в Газа и няма организация, която да разполага с капацитета да замени или замести УНРВА. Предприемането на по-нататъшни действия за прилагането на тези закони ще има изключително сериозни последици за хуманитарните операции. Независимо от начина, по който се изпълняват въпросните парламентарни актове, кризата вече се изостря“, предупреждава комисията.

Реакции на доклада

Координацията на правителствените дейности в териториите в събота заяви, цитирана от в. „Вашингтон пост“, че позицията на Комисията за обзор на глада е „некоректна и не съответства на ситуацията на терен“ и подчерта, че жителите са били предупредени да се евакуират на юг преди началото на „интензивни военни действия […] в северната част на Газа“.

Израелската армия заяви, че е увеличила усилията си за оказване на помощ и че в петък е отворила допълнителен пропускателен пункт, пише в. „Джерузалем пост“.

„Длъжностни лица съобщиха, че от началото на октомври през западния контролно-пропускателен пункт „Ерец“ в северната част на Газа са влезли 713 камиона с помощи“, пише още израелското издание. Това възлиза средно едва на 18 камиона на ден, изчислява американската телевизия Ен Би Си.

В събота ЦАХАЛ заявиха, че два дни по-рано са доставили 11 камиона с хуманитарни помощи в Джабалия и Бейт Ханун в северната част на ивицата Газа. Това са първите хуманитарни доставки, които достигат най-сверената част на Газа, откакто преди месец Израел поднови военните си операции в района, пише още „Джерузалем пост“.

Какви действия се очаква да предприеме Вашингтон

Миналата седмица говорителят на Държавния департамент Матю Милър заяви, цитиран от Ен Би Си, че резултатите от досегашните усилия на Израел да отговори на исканията на САЩ за увеличаване на хуманитарната помощ в Газа „не са достатъчно добри“ и че препоръките „не са изпълнени“.

Крайният срок, който правителството на Джо Байдън даде на Израел в писмото си от миналия месец, изтича на 12 ноември. „Писмото не беше замислено като заплаха“, заяви няколко дни след изпращането му съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби. „Писмото просто имаше за цел да потвърди чувството за спешност, което изпитваме, и сериозността, с която го изпитваме, относно необходимостта от увеличаване, драстично увеличаване на хуманитарната помощ“, поясни той, цитиран от АП.

Байдън обаче загуби президентските избори и не е ясно дали след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп ще има приемственост в политиката по отношение на Израел, коментира Ен Би Си. Макар че политиките и оръжейните разпоредби на Байдън последователно подкрепят Израел, отношенията му с премиера Бенямин Нетаняху на моменти бяха обтегнати, включително и поради усилията на Белия дом да ограничава Израел или да го подтиква да спазва на международното право. Тръмп от друга страна твърдо подкрепя „правото на Израел да спечели войната си с тероризма“, а Нетаняху и други израелски официални лица посрещнаха избирането му с ентусиазъм, коментира още американката телевизия. Нетаняху беше сред първите световни лидери, които поздравиха Тръмп по телефона. Победата на Тръмп бе посрещната с празненства в Израел и засили опасенията на някои наблюдатели от по-нататъшна ескалация на фона на задълбочаващата се хуманитарна криза в Газа, заключава Ен Би Си.

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version