Свят

Президентът на Южна Корея отказва да даде оставка, готов е на процедура по импийчмънт и разследване

Published

on

В обръщение към нацията президентът на Южна Корея Юн Сук-йол на практика отказа да подаде оставка доброволно и каза, че е готов да премине през процес на импийчмънт или разследване срещу него, предаде Йонхап.

„Ще премина през импийчмънт или разследване с чест“, каза президентът. По-рано, преди гласуването за импийчмънт на 7 декември, той каза, че поверява въпроса за своя мандат на управляващата партия.

Нейното ръководство се застъпи за „контролирана предсрочна оставка“ на президента. Следващият вот за импийчмънт е насрочен за 14 декември. След изявлението на президента лидерът на управляващите призова съпартийците си да гласуват по съвест.

Президентът е разследван по подозрение за бунт срещу конституционния ред. Южнокорейският закон позволява наказателно преследване на действащ президент по обвинения в държавна измяна и бунт. Ден преди това полицията се опита да извърши обиск в администрацията на президента.

Президентът каза още, че е използвал правомощията си, за да „защити страната и да нормализира държавните дела“, докато опозицията „задушава действията на правителството“. Юн Сук-йол нарече решението си да наложи военно положение „внимателно претеглено“. „Опитите да се нарекат крайни мерките за защита на страната „бунт, който унищожава страната“, представляват сериозна заплаха за конституцията и правната система“, каза южнокорейският лидер.

Той заяви, че е изпратил войски в Националното събрание не за да попречи на гласуването за премахване на военното положение, а за да „поддържа реда“. „Ще го кажа направо: заповядах да не се блокира входа на Народното събрание. Има ли такова нещо като двучасова предателство? Бунт ли е въвеждането на малък брой войски за опазване на реда?“ – попита риторично той. Военното положение влезе в сила в 23:00 часа местно време на 3 декември, а парламентът гласува да го отмени около 01:00 часа на 4 декември. 280 души от спецчастите бяха изпратени в Народното събрание.

По-рано командирът на специалните сили на армията заяви, че президентът е наредил отстраняването на депутатите от сградата на парламента, за да осуети вота. Според офицера заповедите са получени по затворен комуникационен канал. Президентът настоява, че е изпълнил решението на парламента и е наредил войниците да бъдат изтеглени. Опитът за блокиране на работата на парламента стана основа за разследване на бунт с цел сваляне на конституционния ред.

Юн Сук-йол спомена КНДР няколко пъти в речта си. Според него, ако на власт дойдат „престъпни групи“ и парализират работата на правителството, те ще изложат на риск сигурността на страната, тъй като ще „унищожат съюза със САЩ“ и на този фон Пхенян ще продължи да подобрява своето ядрено и ракетно оръжие. Президентът заяви, че опозицията на Република Корея „не само симпатизира“ на КНДР, „но и подкрепя“ Пхенян на фона на развитието на ядрената програма и изстрелването на балони с боклук. Южнокорейският президент също каза, че хакери, за които се твърди, че са свързани със Северна Корея, се опитват да проникнат в компютърната система на избирателната комисия, подкопавайки доверието в избирателната система.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version