България

Без съгласие в Тристранката за Бюджет 2025

Published

on

Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г.

Предвижда се 3% дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева, на минималната заплата – до 1077 лева, ръст на разходите за персонал с 10% и осъвременяване на пенсиите от 1 юли догодина с между 8 и 9 процента по швейцарското правило.

За догодина вноските за пенсия и за другите фондове на общественото осигуряване се запазват на сегашните нива.

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова обясни, че целта на предложения проект на Бюджета за догодина е запазване на фискалната устойчивост, но и че по редица от мерките няма постигнато съгласие:

„Напълно сме наясно, че по-скоро би трябвало да има ограничаване на разходите, някои други приходни мерки, но по една голяма част от приходните и разходните мерки не е постигнато съгласие. Затова Министерството на финансите предлага бюджет при действащи политики, по действащо законодателство“.

Изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов беше категоричен: „Остро се противопоставяме на всякакви опити с вдигане на данъци за хората и предприятията да се запушват дупки в Бюджета, причинени от безотговорното харчене на пари, които не сме изработили“.

Главният икономист на КНСБ Любослав Костов подчерта, че основният двигател на растежа е вътрешното търсене: „Инвестиционна активност няма, реинвестиране на печалбата няма, преки чуждестранни инвестиции няма, нетният износ е отрицателна величина и ако не са правителствените разходи и потреблението да помпат растежа в реален размер, няма какво да помпа този растеж“.

Проектите за държавната план-сметка и за бюджети на Здравната каса и на общественото осигуряване се очаква да бъдат окончателно одобрени на обявеното за този час заседание на правителството, за да бъдат внесени още тази седмица в парламента.

Междувременно беше съобщено, че финансовият министър Людмила Петкова проведа среща представители на миннодобивния бранш, заради тяхното несъгласие с предлагания нов данък върху подземните богатства, който е с очакван приход в бюджета от близо 900 милиона лева, предава БНР.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version