Свят

ISW: Войната на Владимир Путин срещу Украйна струва на Русия повече от 200 млрд. долара

Published

on

Русия продължава да се сблъсква с огромни разходи, необходими за поддържане на военните ѝ усилия срещу Украйна, като нарастващото икономическо напрежение, недостигът на работна ръка и системната корупция застрашават устойчивостта на руския военно-промишлен комплекс (ВПК).

Това се казва в дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW).

На 7 декември министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин съобщи, че Русия е похарчила над 200 млрд. долара за войната си срещу Украйна и е дала поне 700 000 жертви от февруари 2022 г. насам, като в последно време загубите са средно по 1000 войници на ден.

Украинският център за противодействие на дезинформацията съобщи на 9 декември, че ликвидните активи на Русия в нейния Фонд за национално благосъстояние са намалели от 140 млрд. долара през февруари 2022 г. до 53,8 млрд. долара към 1 декември 2024 г.

Центърът отбеляза, че Русия все повече разчита на резервите в китайски юани и продажбите на злато, за да покрие бюджетния си дефицит, и отделя една трета от националния си бюджет за 2025-2027 г. за разходи за отбрана, което показва неустойчиво приоритизиране на войната за сметка на икономическата стабилност.

На 9 декември руският главен прокурор Игор Краснов заяви, че корупционните престъпления, включително подкупите, са се увеличили с близо 30% през 2024 г. спрямо 2023 г., като през 2024 г. руските власти са наложили дисциплинарни наказания на над 30 000 руски служители за корупционни нарушения.

Нарастващият икономически натиск върху Русия, произтичащ от войната, в съчетание с широко разпространената корупция, недостига на работна ръка и неефективността на руския ВПК, вероятно ще увеличи разходите на Русия за войната и допълнително ще подкопае способността ѝ ефективно да подкрепя работата на оръжейната си индустрия, като същевременно поддържа икономическа стабилност.

ISW и преди е отбелязвала подобни тенденции и статистически данни за руската икономика, които показват, че икономическата траектория на Русия е неустойчива в средносрочен и дългосрочен план и все повече ще натоварва капацитета ѝ да води война срещу Украйна.

Руският президент Владимир Путин продължава да изтъква руски официални лица, които спонсорират руски доброволчески части в Украйна, и програмата „Време на героите“, която поставя ветерани от войната в Украйна на ръководни постове в руските федерални и регионални правителства.

Путин повиши в длъжност командира на чеченския Спецназ „Ахмат“ Апти Алаудинов и руския заместник-министър на отбраната Юнус-Бек Евкуров на фона на продължаващите усилия на Кремъл да прехвърли вината за неадекватния отговор на Русия на нахлуването на украинските войски в Курска област върху представители на местната власт и да отдалечи вината от военните.

Кремъл продължава предпазливо да дава сигнали, че може да гарантира сигурността на руските военни бази в Сирия в краткосрочен план, но изразява несигурност относно дългосрочното бъдеще на военните бази на фона на нестабилната и бързо развиваща се политическа ситуация в Сирия.

Русия премести някои плавателни съдове от пристанището на Тартус в близък район в открито море.

На 9 декември сирийското посолство в Москва потвърди пред информационната агенция на Кремъл ТАСС, че бившият сирийски президент Башар ал Асад е в Москва.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version