Здраве
2 ноември – Световен ден на витамин D
На 2 ноември отбелязваме Световния ден на витамин D. Инициативата цели да популяризира сред широката общественост огромното значение на т. нар. „слънчев витамин“, за здравето, пише Министерство на здравеопазването.
Известен още като калциферол, той е мастноразтворим стероиден хормон, който участва в редица жизненоважни процеси, протичащи в човешкото тяло. Регулира калциево-фосфорната обмяна и спомага за поддържането на оптимални нива на тези елементи в организма. Основната му функция е да осигурява нормалния растеж, развитие и укрепване на костната структура на децата и да ги предпазва от появата на рахит. Важен е и за профилактиката на остеопорозата при хората на средна възраст. Оказва благоприятно влияние върху състоянието на мускулите, като предотвратява развитието на остеомалация (размекване на костите). Заема важно място в превенцията и лечението на много заболявания, сред които диабет, сърдечно-съдовите заболявания, някои онкологични и инфекциозни заболявания, множествената склероза и др. Укрепва имунната система, потиска автоимунните процеси и има противовъзпалително действие. Необходим е за функционирането на щитовидната жлеза, нормалното съсирване на кръвта, регулирането на артериалното налягане, сърдечната дейност и много други.
Витамин D е единственият витамин, който организмът може да произведе под въздействието на слънчевите лъчи. Двете му най-важни форми са витамин D3 и витамин D2. Първата представлява около 80% от общото количество и се произвежда в тялото при огряване на кожата от ултравиолетовите лъчи. За съжаление, съвременният, все по-затворен и заседнал, начин на живот е свързан с недостатъчно излагане на слънце и намалена двигателна активност. Това, заедно с фактори като замърсяване на околната среда, застаряване на населението и др., са сред основните причини процентът на населението, засегнато от дефицит на витамин D в световен мащаб, да расте непрекъснато. За това допринася и фактът, че недостигът на този витамин може да остане дълго време неразпознат. Ето защо е важно да се обърне внимание на симптоми като често боледуване, умора, безсъние, депресия, парене в устата и гърлото, суха кожа, бавно зарастване на рани, косопад, криви и чупливи кости, загуба на плътността им, болка в мускулите и др.
Втората важна форма на витамин D е витамин D2. Тя е около 20% от общото количество и се доставя чрез храни и хранителни добавки. Едни от най-богатите му източници са млечните продукти, мазните риби, яйцата, черния дроб и гъбите.
На повишен риск от дефицит на витамин D са изложени хората в напреднала възраст, страдащите от специфични заболявания с нарушен обмен на мазнините в тялото, хората с наднормено тегло, кърмените бебета, хората с тъмна кожа, рядко излагащите се на слънце хора и др.
Както недостигът, така и предозирането с витамин D могат да доведат до сериозни последици за здравето. Затова е препоръчително да се намери балансът. При съмнения за нарушен метаболизъм на калция, костни фрактури и деформации, намалена костна плътност и др. е препоръчително да се направи консултация със специалист, както и изследване за нивото на витамин D в организма. Спрямо резултата се назначава необходимата терапия.
Източник: www.mh.government.bg
Източник: Факти.бг