Свят

Кризата в Украйна изисква преговори на много нива

Published

on

Бившият помощник-министър на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност Час Фрийман каза, че разрешаването на кризата в Украйна трябва да включва множество нива на преговори, които ще бъдат насочени към решаване на ключовите проблеми, лежащи в основата на конфликта. Така той коментира изявлението на руския външен министър Сергей Лавров, че разрешаването на конфликта в Украйна не е съдба само на Руската федерация и САЩ.

„Мисля, че има три основни проблема, които трябва да бъдат обсъдени. Първият се отнася до статута и правата на рускоезичното население на Украйна, което първоначално беше причината за вътрешния конфликт в Украйна. Вторият въпрос е границата между Русия и Украйна, която могат да обсъждат само Киев и Москва. И накрая, третото, най-важното, е структурата на архитектурата за сигурност в Европа и Евразия“, каза Фрийман, говорейки на конференция, посветена на 40-ата годишнина на международния институт Шилер.

Според бившия помощник на шефа на Пентагона обсъждането на архитектурата на европейската сигурност трябва да започне с диалог между Русия и САЩ с участието на големите европейски сили. „Необходимо е да се създаде система, която да гарантира безопасността на всички заинтересовани страни и да намали заплахите от съседите“, подчерта той.

Фрийман също така отбеляза, че съвременният свят се движи към нов ред, където ролята на регионалните коалиции и значението на взаимодействието между страните в рамките на асоциации като БРИКС нарастват. „Не трябва да чакаме всички проблеми да бъдат решени наведнъж, преди да можем да започнем работа по някои от тях“, заключи той.

На 27 ноември Тръмп номинира Кийт Келог за поста на свой помощник и специален пратеник на САЩ за Украйна и Русия. Келог се застъпва за разрешаване на конфликта в Украйна чрез преговори. Той предложи Москва и Киев да бъдат убедени да възобновят диалога чрез фиксиране на сегашната фронтова линия. Планът му, наред с други неща, предвижда постепенно премахване на санкциите и нормализиране на отношенията с Руската федерация, при условие че Москва приеме мирното споразумение, както и отлагане на разглеждането на въпроса за членството на Украйна в НАТО при осигуряване на сигурност гаранции на Киев.

Руският президент Владимир Путин по-рано назова условията за разрешаване на конфликта, които включват изтеглянето на украинските въоръжени сили от Донбас и Новоросия, отказът на Киев да се присъедини към НАТО, премахването на всички западни санкции срещу Москва и създаването на необвързан и ядрен статут на Украйна.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version