Свят

ISW: За Кремъл Сирия в момента не е приоритет

Published

on

Русия евакуира военноморски активи от базата си в Тартус, Сирия, което може да предполага, че не възнамерява да изпраща значителни подкрепления на режима на сирийския президент Башар Асад в близко бъдеще.

Анализаторът М. Т. Андерсън съобщи на 2 декември, че сателитни изображения от 30 ноември и 1 декември показват няколко руски фрегати в руската база в Тартус. Русия не може да премести тези кораби в своите черноморски пристанища, защото Турция прилага Конвенцията от Монтрьо, която не позволява на руски военни кораби да преминават през турските проливи.

Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).

Следователно Русия вероятно ще преразположи корабите в своите бази в Северозападна Русия и Калининградска област. Главното управление на военното разузнаване (ГУР) на Украйна съобщи на 3 декември, че руското военно командване вероятно е разположило сили с неуточнен размер от своя Африкански корпус – организацията, създадена от руското Министерство на отбраната (МО), за да замени операциите на групата „Вагнер“ в Африка след смъртта на финансиста на „Вагнер“ Евгений Пригожин през август 2023 г. — в Сирия.

ISW не може независимо да потвърди твърденията, но ако са верни, биха показали, че руското военно командване избягва преразпределянето на редовни руски военни сили от приоритетната Украйна в Сирия.

Русия вероятно се притеснява, че сирийските опозиционни сили могат да напреднат на юг към Хама (приблизително 80 километра североизточно от Тартус) и да застрашат базата, но че руското военно командване няма да разположи значителни подкрепления в Сирия в близко бъдеще, за да предотврати подобен напредък.

Съединените щати обявиха допълнителна военна помощ на стойност 725 милиона долара за Украйна на 2 декември.

Министерството на отбраната на САЩ обяви своя 71-ви транш от военна помощ, включващ ракети за преносима система за противовъздушна отбрана Stinger (MANPADS); боеприпаси HIMARS; 155 мм и 105 мм артилерийски боеприпаси и други.

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви на 2 декември, че президентът на САЩ Джо Байдън е поискал от Министерството на отбраната да достави помощта бързо и че Съединените щати „ще доставят стотици хиляди допълнителни артилерийски снаряди, хиляди допълнителни ракети и други критични способности“ в Украйна между началото на декември 2024 г. и средата на януари 2025 г.

Руските официални лица продължават да поддържат информационни операции за размяната на военнопленници, за да представят Украйна като нежелаеща да преговаря и да сринат доверието на украинците в тяхното правителство. Говорителят на руското министерство на външните работи (МВнР) Мария Захарова заяви на 27 ноември, че Русия разполага със списък от 630 украински военнопленници, които е готова „незабавно“ да размени при размяна един към един. Руският омбудсман по правата на човека Татяна Москалкова публикува списъка на 2 декември и твърди, че Украйна е отказала размяната.

Секретарят на Украинския координационен щаб за лечение на военнопленници бригаден генерал Дмитро Усов заяви на 3 декември, че руските власти не са подали искания за такъв обмен на военнопленници по официални канали и че публикуваният списък включва цивилни и военнопленници, които Украйна вече е върнала у дома.

Усов отбеляза, че руските власти се интересуват само от размяна на военнопленници, които украинските сили са заловили в Курска област. Усов заяви, че руските официални лица се опитват да дискредитират украинското правителство.

ISW продължава да оценява, че Кремъл вероятно има за цел да отвлече вниманието от усилията си да прекъсне процеса на обмен на военнопленници и от постоянните доклади за руски нарушения на човешките права, включително екзекуции, извършени срещу украински военнопленници.

Русия, а не Украйна, по-рано е демонстрирала нежелание да извършва размяна на военнопленници, тъй като според съобщенията Русия е отхвърляла украинските предложения за размяна месеци преди началото на офанзивата на Украйна в Курска област през август 2024 г.

Съобщава се, че Индия се опитва да отдели отбранителната си индустрия от Русия, докато увеличава сътрудничеството със западни отбранителни компании и изгражда своя собствена отбранителна индустриална база. Bloomberg съобщи на 3 декември, че висши индийски служители са заявили, че Индия рязко е намалила поръчките си за отбранителна техника от Русия и вместо това е започнала да купува отбранителна техника от западни доставчици.

Съобщава се, че служителите са заявили, че Индия е отменила плановете за съвместно разработване и производство на хеликоптери и модерни бойни самолети с Русия „преди известно време“ и че е малко вероятно Индия да продължи напред с плановете си да наеме руска атомна подводница за обучение на индийски екипажи, както прави Индия изграждане на собствени подводници.

Съобщава се, че неназован високопоставен индийски служител е заявил, че произведените в Русия оръжия често са по-евтини от западните, но се нуждаят от ремонти, което увеличава дългосрочните им разходи. ISW по-рано съобщи за други източници на повишено напрежение в отношенията Русия-Индия, включително посещението на индийския премиер Нарендра Моди в Украйна на 23 август и докладваното прехвърляне на индийски артилерийски снаряди чрез европейски посредници в Украйна.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version