Технологии

Нови снимки от Юпитер

Published

on

Сондата Juno на Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство на САЩ (НАСА) изпрати обратно на Земята нови изображения на Юпитер, направени по време на 66-ото му приближаване до планетата. Корабът за 1 милиард долара завърши поредното си прелитане покрай Юпитер на 23 октомври, достигайки полюсите на планетата за първи път.

Сондата Juno е в орбита около Юпитер от юли 2016 година. През това време устройството предаде на Земята хиляди безценни изображения на атмосферата на планетата и нейните спътници. Новопридобитите снимки изглеждат също толкова хипнотизиращи.

По време на последното си прелитане Juno премина близо до Амалтея, петата по големина луна на Юпитер, която има продълговата форма. Радиусът на спътника е 84 км, което е значително по-малко от земната Луна.

Камерата на Juno, JunoCam, продължава да заснема изображения, които разкриват подробности за предизвикателните климатични условия на Юпитер. В допълнение към камерата, дизайнът на сондата включва магнитометър, микровълнов радиометър и други инструменти, които помагат за провеждането на научни дейности.

Любопитно е, че мисията Juno не разполага с екип от учени, участващи в обработката на получените изображения. Вместо това изображенията се обработват от ентусиасти, след което се публикуват на специален уебсайт. Там можете да намерите и снимки от тази статия с по-висока резолюция.

В момента две мисии са насочени към изучаване на Юпитер, които ще заменят Juno в бъдеще. Сондата JUICE на Европейската космическа агенция, изстреляна в космоса миналата година, ще направи няколко изображения на луната Калисто, когато се приближи до нея през 2031 година.

По-късно апаратът ще изследва и други луни на Юпитер. Europa Clipper на НАСА, изстрелян неотдавна, пък ще достигне Юпитер през 2030 година, където ще изучава спътниците на планетата, като обръща специално внимание на Европа.

Следващият подход на Juno към Юпитер ще се състои на 25 ноември. Мисията на сондата ще приключи на 15 септември 2025 година, когато апаратът ще направи „смъртно гмуркане“ в газовия гигант по време на 76-ото си приближаване до планетата.

Източник: Факти.бг

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version