Свят

ISW: Путин все така цели единствено капитулацията на Украйна

Published

on

Известни гласове в руското информационно пространство продължават да подчертават, че руският президент Владимир Путин е заинтересован единствено от мирни преговори при пълна украинска капитулация.

Институтът за изследване на войната (ISW) им посвещава място в поредния анализ на бойните действия в Украйна .

Свързаният с Кремъл руски олигарх и православен националист и основател на ултранационалистическото издание „Царград“ Константин Малофеев заяви в интервю за пред Financial Times (FT), публикувано на 2 декември, че Путин вероятно ще отхвърли всеки друг план за мирни преговори, който новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп предложи.

Също така, трябва да се спре Украйна да използва предоставени от Запада оръжия с голям обсег и да се „отстрани“ украинския президент Володимир Зеленски от поста.

Малофеев също така твърди, че войната в Украйна е помогнала за укрепване отношенията на Русия с КНР, Иран и Северна Корея и е съживила икономиката и отбранителната индустрия на Русия.

Въпреки това ISW продължава да наблюдава макроикономически индикации, че руската икономика се бори да понесе тежестта на инфлацията, продължаващите международни санкции и недостига на работна ръка и ще се изправи пред значителни предизвикателства през 2025 г., ако приемем, че войната на Русия в Украйна продължи със сегашното темпо.

Путин и други високопоставени руски служители наскоро направиха подобни изявления. Интервюто на Малофеев допълнително показва, че Кремъл не се интересува от преговори, без значение кой посредничи.

Понастоящем Малофеев не заема официална позиция в руското правителство, но неговата реторика е важна предвид връзките му с Кремъл и влиянието сред руските ултранационалисти.

И преди това Малофеев е популяризирал Кремъл в оправдаването на войната в Украйна и продължава да бъде открит поддръжник на Путин.

Зеленски наскоро призна, че Украйна трябва да намери дипломатически решения за прекратяване на войната и да осигури връщането на някои части от окупираната Украйна (включително Крим) в бъдеще. Но коментарите на Малофеев показват, че Путин остава против преговорите на добра воля и се е ангажирал да унищожи украинската държава чрез военни средства.

Кремъл продължава да минимизира социалното въздействие на войната върху руското население, като същевременно мълчаливо пренастройва целите за това, което Кремъл първоначално определи като победа в Украйна.

Руското бизнес издание „Комерсант“, позовавайки се на вътрешни източници, съобщи на 1 декември, че руски служители, включително от президентската администрация, са поставили следните цели пред водещата партия „Единна Русия“ за изборите през 2026 г.: постигане на 55 процента от избирателната активност и получаване на 55 процента от общия брой гласове; подобряване на данните за изборите на Единна Русия през 2021 г.; и подчертаване на необходимостта от положително рамкиране на възможно приключване на войната в Украйна.

„Комерсант“ също отбеляза, че президентската администрация се опитва да очертае „бъдещите резултати“ от войната като „победа“ по начин, който е приемлив както за провоенните ултранационалисти, така и за по-малко идеологически загрижените руски „либерали“, като фокусира рамкирането на изхода от войната по начин, който е приемлив за „мълчаливото мнозинство“ в Русия. Кремъл се стреми да представи всеки изход от войната като победа за цялото руско население.

Кремъл вероятно ще се съсредоточи върху постижения, които е трудно да се конкретизират, като „денацификацията“ и „демилитаризацията“ на Украйна заедно със задържането на анексираните украински територии, като същевременно намалява негативните настроения относно завръщането на травматизирани и ранени ветерани от войната, независимо за това как протича войната за руските сили на бойното поле.

Администрацията на руския президент е загрижена за реинтеграцията на ветераните в руското общество, което показва, че властите са наясно с потенциалните вътрешни последици, които връщането на голям брой недоволни ветерани може да има върху руското общество.

Нивото на безработица в Русия в момента е много ниско, но много руски ветерани от войната може да се окажат безработни, ако се върнат към цивилния живот.

Кремъл все още не е сигурен как ще приключи войната и следователно се опитва да постави превантивни обществени условия за справяне с дългосрочните последици от войната, включително намирането на начин да се продадат стратегическите и оперативни провали на бойното поле на Русия като победи.

Русия не е постигнала самоопределените си цели за „денацификация“ или „демилитаризация“ на Украйна, или завземане на всички Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области.

Увеличеното вътрешно производство на безпилотни самолети от типа Shahed в Русия позволи на Русия да увеличи броя на безпилотните самолети, които използва в ударни пакети, изстреляни в Украйна, но иновациите в украинската електронна война позволяват на украинските сили да реагират по-ефективно на руските ударни пакети. Украинският военен експерт Петро Черник каза пред украинското военно издание ArmyInform на 2 декември, че Русия е увеличила производството на корпуси на дронове Shahed, като същевременно продължава да разчита на ирански или китайски внос за други компоненти за дронове.

Въпреки това Украйна изглежда отговаря на този приток на дронове Shahed в натура. Броят на безпилотните самолети Shahed или примамките, за които се съобщава, че са „загубени“ (не достигат предвидените си цели) поради украинска намеса в електронната война, се е увеличил значително през октомври и ноември 2024 г. Русия изстреля 105 безпилотни самолета тип Shahed в Украйна на 2 октомври, 78 от които украинските сили директно свалиха и 23, за които украинските ВВС съобщиха, че са „загубени“ поради намеса в радиоелектронната техника (22 процента).

За разлика от тях, руските сили изстреляха 110 шахеда в Украйна в нощта на 1 срещу 2 декември, 50 от които бяха „отклонени“ поради украинска намеса на РЕБ (45 процента), а 52 от които украинските сили свалиха.

Черник отбеляза високия украински процент на свалени удари и също така подчерта, че Украйна е подобрила възможностите си за РЕБ до степен, в която украинските сили могат или да „приземят“ Шахедите, да ги накарат да се „загубят“ или да ги накарат да се отклонят от пътя си и да летят в руско или беларуско въздушно пространство.

Украинската радиоелектронна намеса оказва значително влияние върху ефективността на тези руски ударни пакети и по-специално добавя повишена тежест върху съвместния руско-беларуски противовъздушен отбранителен чадър. Независимата беларуска мониторингова група Hajun Project съобщи на 25 ноември, че 38 руски дрона Shahed са навлезли във въздушното пространство на Беларус на 24 и 25 ноември – рекорден брой руски дронове, нарушили беларуското въздушно пространство.

Беларус вдигна самолети, за да отговори на нарушението на въздушното пространство – което предполага, че не е била подготвена да приеме заблудени руски дронове и че Русия не е предвидила въздействието на украинската намеса.

Източник:

Read More

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Горещи

Exit mobile version