Свят
Дезинформацията не е… картофи: поредното руско оръжие за подсилване на манипулацията
EUvsDisinfo: Дезинформация, а не картофи (оригинално заглавие: Disinformation is not potatoes)
Кремъл направи опит да се наложи в общественото и информационното пространство със своите послания за руската атака с балистична ракета, способна да носи ядрено оръжие, срещу украинския град Днепър. Инцидентът беше отразен на първите страници на руските новинарски издания и стана централна тема на дискусиите по контролираните от държавата телевизии. Целта е ясна: във вътрешен план – да се засили патриотизмът чрез т.нар. обсаден манталитет; а в международен план – да се разпалят страхове от ядрена война с цел сплашване и отслабване на подкрепата за Украйна.
Шарлатани се борят с фалшиви новини
Няма да се занимаваме със споменатото насаждане на срах, за да не рекламираме допълнително посланията на Кремъл по тази тема. Вместо това ще се съсредоточим върху друг актуален сюжет, който е не по-малко показателен. Ще надникнем във финансираната от Кремъл „Глобална мрежа за проверка на факти“, уж международна инициатива за борба с пристрастията и дезинформацията. При други обстоятелства иронията на това начинание можеше дори да е смешна. Но в случая нещата са много сериозни – тук става дума за пореден инструмент-оръжие за активиране и подсилване на манипулацията в международен план.
Тази мрежа бе обявена по време на организирания от Кремъл форум „Диалог за фейковете 2.0“ в Москва преди дни. Домакин на форума е финансираната от руското правителство неправителствена организация „Диалог“. Според нейния директор Владимир Табак, инициативата има за цел да установи стандарти за проверка на факти. Той кани журналисти и организации да се присъединят към мрежата като подпишат така наречения „Кодекс за отговорна проверка на факти“. Мрежата твърди, че ще разработи инструменти за идентифициране на фалшиви новини, ще обучи професионалисти и ще състави публична база данни с „доказано неверни данни“, достъпна в световен мащаб.
Под прикритието на проверката на факти
Обучението на експерти, определянето на стандарти и създаването на инструменти за борба с дезинформацията, са цели, които „EUvsDisinfo“ напълно подкрепя. Има обаче уловка: НПО „Диалог“ и присъдружната ѝ организация „Диалог Регионы“ са финансирани от Кремъл и са предназначени да манипулират информация в страната и в чужбина, за да обслужват интересите на Кремъл. Нейният директор Владимир Табак попада под санкциите на ЕС и през 2024 г. Министерството на финансите на САЩ свърза организацията с операциите на Русия за чуждестранно влияние, включително намеса в изборите чрез изкуствен интелект и дезинформационната кампания „Двойник“ (Doppelgänger). С други думи НПО-то „Диалог“ и Владимир Табак сами произвеждат и разпространяват дезинформация и провеждат операции за манипулиране на информация в полза на Кремъл. Обявяването на „глобална мрежа за проверка на факти“ не е нищо повече от поредното проявление на продължаваща години кампания за копиране на вербалния и визуален речник на реални организации за проверка на факти с цел разпространяване на лъжи.
„Лапша медиа“ и „WarOnFakes“
През 2021 г. „Диалог“ подписа „Меморандум за борба с фалшивите новини“, лансиран от големите руски интернет компании. След това „Диалог“ стартира „Проекта „Лапша медиа“ – уебсайт и кампания в социалните медии с всички атрибути, характерни за факт-чекърските организации: елегантни промоционални видеоклипове, които казват на потребителите да не вярват на всичко, което виждат онлайн, седмичен бюлетин с „топ фейкове“ и призиви към читателите да изпращат свои сигнали за „фалшиви новини“, които да бъдат проверени от „експерти“. „Лапша медиа“ е достъпна на руски език и е насочена към рускоезична аудитория, но Тимофей Василев, който е работил за „Диалог“ в миналото, създаде и достъпен на няколко езика проект „WarOnFakes“ – пропагандна трибуна, представяща се за организация за проверка на факти (която впрочем не съумя да привлече много последователи сред европейската публика).
Измама, опакована в данни
НПО „Диалог“ се маскира като модерна, технологично напреднала неправителствена организация, чиято главна цел е да предлага съвети относно комуникациите и цифровизацията на руски държавни институции. Коментирането на опасностите от онлайн дезинформация и фалшиви новини се вписва в тази роля. Директорът Табак е редовно цитиран и канен да участва в дискусионни панели от руските държавни медии, за да говори за опасностите за обществото от „фалшивите новини“ и „дийп-фейковете“ и как той и неговата организация се стремят да се борят с тях.
Някои резултати от тази борба бяха представени в специално „Проучване за разпространението на фалшиви новини“ на споменатата конференция. Това, което показва, че този документ е манипулативен фалшификат, е неговата привидна точност. Организацията твърди, че е „разкрила“ 4 051 фалшиви новини през 2023 г., видени от 12 милиона души. През 2024 г. те твърдят, че са идентифицирали повече от 4 000 фейкове, но благодарение на тяхната „система за борба с фалшивите новини“, те досега са били видени от едва 8 милиона души. Докладът дори включва диаграма, която показва кои месеци са имали най-голям брой фалшиви новини през последните години и карта, показваща общия брой идентифицирани фейкове във всеки руски регион.
Няма математика в дезинформацията
Като предоставя тези числа, „Диалог“ се опитва да демонстрира добро познаване на общото количество фалшиви новини и дезинформация в Русия. Няма обаче универсален метод за надеждно измерване на количеството дезинформация. Дезинформацията не е… картофи. Тя е абстрактно понятие, което се активира от манипулативно поведение, което се случва в много и различни форми и в много и различни медии и канали.
Докладът предпоставя, че това, което екипът е преброил, представлява „фалшива“ или неточна информация. Но дезинформацията не винаги работи с лъжи; тя често борави с полуистини или дори с напълно точна информация, която е извадена от контекст или е представена по манипулативен начин – преувеличена, съчетана с несвързани събития и т.н. Как ще се отчете това? Като полу-фейк? Като една трета фейк? И кой решава за степента на фалшивост?
„EUvsDisinfo“ работи професионално от 2015 г. в борбата с дезинформацията и манипулацията като се придържа към цялостна концепция, която формулира през април 2020 г. и доразви през юли 2023 г. „EUvsDisinfo“ също така поддържа база данни, която миналата седмица достигна печалния рекорд от 18 000 документирани случаи на дезинформация. Те са само илюстрация на дезинформационните наративи срещу ЕС и неговите съседи. Ние не твърдим, че можем да измерим количествено огромните количества манипулативно съдържание, произвеждано всеки ден.
Главна цел е объркването
Разбира се, организацията „Диалог“ не проявява автентичен интерес към тези въпроси, защото самата тя е крупен производител на манипулативно съдържание. Този доклад е само пореден опит да се покаже, че има руска алтернатива на организациите за проверка на факти. „Диалог“ работи почти идентично с подхода на руските официални лица, които често твърдят, че в западните страни няма свобода на словото. Те построяват аргументацията си като отговарят на обвиненията с контраобвинения: „Ако кажете, че нямаме свобода на словото, ние казваме, че вие нямате свобода на словото. И тогава вие няма да имате по-малко свобода на словото и ние няма да имаме повече свобода на словото“. Така слушателите ще се объркат още повече по въпроса за свободата на словото, и именно това е целта.
Става дума за окупиране на място в информационната среда и заглушаване на другите гласове.
Не се оставяйте да бъдете заблуждавани!
Други теми в прегледа от EUvsDisinfo:
Западът не е организирал катастрофата на товарния самолет на DHL във Вилнюс, за да хвърли вината върху Русия
Дезинформационната машина на Кремъл извади абсурдната конспиративна теория, че Западът бил организирал катастрофата на товарен самолет на DHL във Вилнюс, за да припишел отговорността на Русия. Теорията, популяризирана от член на руската Държавна дума, се основава на неубедителна връзка със статия в „Таймс“, която подчертава опасенията, че руското разузнаване потенциално би могло да използва колети бомби. Катастрофата с „Боинг“-737 се случи на 25 ноември. Литовските власти и DHL разследват причината, а първоначалните оценки сочат или технически проблеми, или човешка грешка.
Случаят е показателен пример за информационна манипулация, която прокремълските медии извършват. Те не чакаха резултатите от разследването, а почти веднага изложиха своята версия за антируски заговор на „англосаксонците“. Тази история беше разпространена от водещите руски медии – телевизия „Россия 1“ и агенция РИА. По този начин те се опитват да доминират в информационната среда и правят така, че търсачките да показват първо тяхната версия на събитията. Поучително е, че ключовите медии разпространиха тази история толкова светкавично: това позволява на други издания в проруската инфосфера да я препубликуват и популяризират. Членовете на президентската администрация контролират руското информационно пространство чрез спускането на указания в т.нар. „темник“.
Севернокорейски войници се бият на страната на Русия срещу Украйна
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече новината за разполагането на севернокорейски войници срещу Украйна „поредна порция фалшиви новини“. Всъщност има доказателства от американски, южнокорейски и украински източници, че севернокорейският режим е изпратил повече от 10 000 войници да се включат във войната срещу Украйна. Това беше потвърдено и от върховния представител Жозеп Борел, и от генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Интересно беше разсъждението на Песков защо това не можело да е вярно – защото не било съобщено от руски военни блогъри. Висшият служител на страна – която се класира на 162 място от 180 в класацията за свободата на печата на „Репортери без граници“ – очевидно все още разчита на достоверността на независими източници за потвърждение – това е ирония предвид практиката на Кремъл да потиска свободата на словото и независимите медии.
Русия получава оръжие от други страни
Друг пример за опита на Кремъл да замъгли неудобните истини дойде, когато Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, отрече Русия да получава военно оборудване от други страни. Медведев твърди, че „огромната част“ от оръжията, ракетите и боеприпасите, използвани във войната срещу Украйна, са произведени в Русия. Има обаче солидни доказателства, които противоречат на това твърдение. Южнокорейското разузнаване съобщи, че Северна Корея е изпратила над 9 милиона артилерийски снаряди, ракети и други оръжия на Русия в над 13 000 контейнера от август 2023 г. до ноември 2024 г. Иран предоставя на Русия дронове, а Китай предоставя критични компоненти в подкрепа на руската военна индустрия. Тази силна зависимост от външни доставки разкрива значителни пропуски в собствените производствени възможности на Русия. В началото на този материал казахме, че няма да споменаваме балистичните ракети, но ето че го направихме.
EUvsDisinfo/ превод: Представителство на Европейската комисия в България
Източник: