Технологии
Всеки трети автомобил е с дефектни фарове
С настъпването на късия светъл ден светлинните уреди на автомобилите влизат в интензивен режим на работа, но се оказва, че всеки трети от тях не с добре настроени фарове.
През октомври почти четири милиона автомобила са посетили сервизи за да проверят осветителните устройства на колите си и именно на тази база е направено проучването, което установява този проблем.
Според VerkehrsRundschau, позовавайки се на статистика от Централната асоциация на германските автомобилни търговци (ZDK) и Германския контрол на движението по пътищата (DVW), само две трети от колите по пътищата в Европа са с правилно работещи фарове.
През настоящия сезон 33.1 на сто (миналата година са били 33.6%) от лекотоварните автомобили са имали светлинни дефекти, а сред леките автомобили всеки четвърти не е издържал теста – 25.3% (миналата година 27.4%).
Фактът, че една трета от търговските превозни средства и една четвърт от автомобилите все още се движат по пътищата на Европа с дефектно осветление, може да се избегне. Рискът за сигурността се увеличава ненужно през зимния сезон, защото денят е по-малък.
Затова всички шофьори се насърчават редовно да проверяват фаровете на своите автомобили, особено сега през есента и зимата, и незабавно да отстраняват неизправностите.
„Текущата статистика за неизправностите показва колко важна остава светлината в съвременните осветителни системи“, казва президентът на ZDK Арне Йосвиг. Интересното тук е разпределението на основните неизправности и отклонения.
Както показва анализът, голяма част от превозните средства имат дефекти във фаровете. Фарове, които са настроени да светят твърде високо и създават ефект на заслепяване на насрещния трафик, са открити в 14.9% от проверените автомобили.
„Една трета от търговските превозни средства с дефектно осветление е тревожен индикатор, но определено е предотвратим. Светлинният тест остава незаменим инструмент за осигуряване на безопасност по пътищата – особено в тъмния сезон, когато редовните проверки на осветлението на превозните средства са от решаващо значение “, добавя президентът на германската организация Traffic Watch, Кирстен Люман.
Задните светлини на 19.5% от превозните средства също не работят нормално (миналата година 11.5%). Твърде ниско настроени фарове, с къс обсег на действие и ограничено осветяване на пътя са открити в 7.4% от случаите (предходната година: 7.7%).
В Германия, във всички сервизи, участващи в програмата, специалистите по осветление проверяват безплатно пълната функционалност на осветлението на автомобила и издават стикери, но в случай на несъответствие работата по отстраняване на проблеми – това вече е платена услуга.
Припомняме, че светлинният тест съществува в Германия от 1956 година и винаги е бил безплатен. Тази услута се организира съвместно от гореспоменатите ZDK и DVW. Тестването се провежда под патронажа на Федералното министерство на транспорта. У нас, за съжаление, такава услуга е само платена и се извършва от малко сервизи.
Източник: