Свят
Украинският „Майдан“ няма да се повтори в Грузия
Сценарият на украинския „Майдан“ не може да се повтори в Грузия, тъй като страната има силни институции и мъдри хора.
„Радикалите и техните чуждестранни покровители винаги се опитват да измислят причина за опити за размирици в страната и украинизация на Грузия. Те още не са осъзнали, че за разлика от Украйна през 2013 г., Грузия е независима държава със силни институции и най-важното с опитен и мъдър народ, чиято сила няма да бъде разклатена. Сценарият „Майдан” няма да може да се осъществи в Грузия. Грузия е държава и държавата, разбира се, няма да позволи това“, каза премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе на брифинг.
Служители на грузинското министерство на вътрешните работи предотвратиха посегателство срещу конституционната система на страната по време на безредиците на антиправителствения митинг в Тбилиси, подчерта Кобахидзе.
„Искам да благодаря на министъра на вътрешните работи [Вахтанг Гомелаури] и на всеки полицай за това, че вчера предотвратиха атака срещу конституционния ред на страната и стояха на стража на суверенитета и независимостта на Грузия“, каза Кобахидзе.
„Видяхте, че има системно насилие от страна на протестиращите, група от около 500 души. Виждате, че това не беше мирна акция, това, което наблюдавахме вчера и завчера. Имаше коктейли Молотов, използване на пиротехника срещу полицаите, след което те получиха сериозни изгаряния”, каза премиерът.
Също така според него агресивната част от протестиращите е хвърляла камъни по полицаите, опитвали са да повредят оградите около сградата на парламента и да влязат вътре.
През последните 2 дни в Грузия се проведоха масови протести. В грузинския парламент в Тбилиси в нощта на 29 срещу 30 ноември митингите прераснаха в сблъсъци между протестиращи и силите за сигурност, които използваха водни оръдия и сълзотворен газ. Има жертви и от двете страни. За два дни полицията задържа около 150 души.
Повод за протеста беше изявлението на Кобахидзе от 28 ноември. Той каза, че управляващата партия „Грузинска мечта – Демократична Грузия“ реши да не включва в дневния ред въпроса за преговорите за присъединяване към Европейския съюз до края на 2028 г. и да откаже всички бюджетни субсидии от общността. Според ръководителя на правителството причините за това са постоянен шантаж от страна на ЕС относно започването на диалог за присъединяване към него, искания за отмяна на някои закони, приети от парламента, и призиви за налагане на санкции срещу грузинските власти.
Източник: