Connect with us

България

Изкуствен интелект и собствена тъкан лекуват диабетно стъпало… Пред ФАКТИ говори проф. д-р Валентин Василев

Published

on

Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното ѝ приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани. Повече от половината ампутации на крака в България се дължат на диабетното стъпало, а новата технология дава шанс на пациентите да запазят краката си. До момента методът е приложен пилотно в три града у нас. Пред ФАКТИ говори проф. д-р Валентин Василев, началник на Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас.

– Проф. Василев, ясно е, че медицината се развива с много бързи темпове, но разкажете за иновацията, която прилагате, за лечение на диабетно стъпало?
– Това беше демонстрация на нов метод, с който се запознахме на един от последните научни форуми. Изобретен е в Южна Корея, която както знаем е водеща държава във високотехнологичните разработки, включително в медицината. Най-просто обяснено – това е изкуствен интелект, който с помощта на таблет с вградено приложение заснема раната и прави своеобразен „паспорт“ – големина, размери. От пациента чрез липосукция се взема мастна тъкан. Тази тъкан заедно с други биосъвместими съставки – т.нар. тъканно лепило се поставя в 3D принтер. Принтерът използва изчисленията на приложението и отпечатва индивидуален пластир по размерите на раната. Пластирът се поставя в раната и спомага за по-бързата регенерация на тъканта. Уникалното в случая е, че тази кожна вложка използва собствените клетки на пациента, собствените възстановителни сили.

– Колко е сложно като оперативна интервенция?
– Интервенцията не е сложна, сравнително бърза е, а пациентът е в съзнание, частично обезболен. Отне ни повече време от необходимото, защото я извършвахме за първи път, имахме обяснение на всеки от етапите, имахме и студенти в Клиниката, които наблюдаваха процеса. Ние сме Университетска болница, обучаваме специализанти, студенти, важно е младите лекари да имат досег с последните новости на науката. При рутинно приложение отнема до час, час и половина.

– Къде и как се обучаваха нашите медици?
– За първи път видяхме приложението на метода на XXVIII Национална годишна конференция на Българското дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия. След това поканихме фирмата-представител в нашата Клиника по съдова и ендоваскуларна хирургия в УМБАЛ Бургас за презентация. Приложението не е никак сложно, нищо по-различно от обичайната ни работа в обработката на раните, не е необходимо дълго обучение.

– Това е изцяло нов подход за лечение на тежки хронични рани. В какви случаи може да се използва?
– Най-сериозното приложение е при лечение на диабетното стъпало, което е голям бич за диабетиците. Повече от половината ампутации на крак в България се дължат на тази диагноза. То е пряко следствие от метаболитния синдром и развитието на захарния диабет. Диабетното стъпало е атеросклероза, скоротечен съдово-дегенеративен синдром на съдовете на долните крайници и представлява стеснение и запушване на кръвоносните съдове на стъпалата и подбедриците. Това води до чувство за студенина, появява се и накуцване. Невропатното диабетно стъпало е следствие от поражения на периферните нерви (т.нар. диабетна полиневропатия). При него има занижената инервация (сетивност) на стъпалата, пациентът не усеща наранявания по стъпалата и ако малки рани останат незабелязани, може да се инфектират. Поради намаляване на локалния имунитет, вследствие на диабета, стъпалата имат деформации, което води до развитие на гъбична инфекция. Тя от своя страна е входна врата за бактериална инфекция и тогава се развива т.нар. диабетна гангрена, която вече е изключително опасна, тъй като може да доведе до ампутация на крайник.

– Системата е разработка на южнокорейска компания, а България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази технология. Кои страни са преди нас?
– Южна Корея, в която е изобретен методът, САЩ, Турция. От европейските държави – Италия, Испания, Хърватска.

– Апаратурата е на пазара само от три месеца и все още не е закупена от нито едно лечебно заведение у нас. Много ли е скъпа?
– Много труден въпрос, защото при хроничното недофинансиране на клиничните пътеки и огромната социална функция, които държавни болници като нашата поемат за лечение на тежки и комплицирани случаи, често на социално слаби пациенти, да – тя е скъпа, тъй като има други приоритети, други важни апарати, които трябва да бъдат закупени. Тази процедура е нова, тя не се поема от Здравната каса, това означава, че пациентите трябва да си доплащат, а не всички имат възможност. От друга гледна точка – това е инвестиция, която се изплаща във времето, защото ампутациите костват милиони на нашата здравна и социална система – от болнични, пари за ТЕЛК, пропуснати възможности тези хора да работят, да не говорим за тежестта лично върху пациента и неговото семейство. Ако Здравната каса заплаща дори и частично една такава процедура, могат да бъдат спестени много пари на обществените здравни фондове, които да се пренасочат към други дейности.

Източник:

Read More

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Съобщение: NoviniLIVE.com е автоматична система (уеб сайт), който кешира (запазва) автоматично новинарско съдаржание от Google и интернет и ви го предоставя на едно място. Всички снимки, видео клипове и текстове принадлежат на съответните информационни агенции - споменати директно под статиите. NoviniLIVE.com не се обвързва по никакъв начин с тяхното мнение. Моля ако имате претенции за нарушаване на авторски права се свържете с нас на: info@NoviniLIVE.com с съответният линк на статията. Copyright © 2024 NoviniLIVE.com