Здраве
Заразите с ХИВ достигнаха най-ниското си ниво за пръв път от близо 40 г. насам
През 2023 г. глобалният брой на новите ХИВ инфекции, които могат да доведат до развитието на СПИН, достигна исторически минимум, съобщава Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Въпреки този значителен напредък, темпът на намаляване на инфекциите все още се оценява като недостатъчно бърз, което подчертава необходимостта от засилени усилия за постигане на целите за изкореняване на епидемията.
Най-ниски нива на ХИВ от десетилетия
Според годишния доклад на UNAIDS, броят на новозаразените през 2023 г. е между 1 и 1,7 милиона души – най-ниското ниво от пика на епидемията в края на 80-те години на миналия век. Тези данни подчертават ефективността на усилията за превенция и лечение, предприемани през последните години.
Вирусът на ХИВ атакува имунната система, а в последния стадий на инфекцията, известен като СПИН, организмът на пациента губи способността си да се защитава от множество опортюнистични заболявания. През 2023 г. смъртните случаи, свързани със СПИН, са намалели до малко над 600 000 – още един рекордно нисък показател в глобален мащаб, в сравнение с върховите нива преди две десетилетия.
UNAIDS подчертава, че макар тези резултати да са обнадеждаващи, темпът на напредък остава недостатъчен. Програмата си е поставила амбициозната цел епидемията да бъде практически изкоренена до 2030 г., но това изисква значителни усилия за разширяване на достъпа до лечение.
В момента около 10 милиона души, заразени с ХИВ, не получават необходимото антиретровирусно лечение – терапия, която позволява на пациентите да контролират вируса и да водят пълноценен живот.
Превантивните лечения – шанс за ускоряване на напредъка
Една от ключовите стратегии за намаляване на разпространението на ХИВ е използването на превантивни лечения като PrEP (предекспозиционна профилактика). Те доказано намаляват риска от инфекция, но въпреки тяхната ефективност, разпространението им остава изключително бавно, особено в региони, където новите инфекции се увеличават с най-бързи темпове.
Специалистите призовават за засилени инвестиции в превенцията, образованието и лечението на ХИВ, за да се постигне устойчив успех в борбата със СПИН. Разширяването на достъпа до иновативни терапии и подобряването на здравните системи в уязвимите страни са от съществено значение за постигането на глобалната цел.
Историческият спад на ХИВ инфекциите и смъртните случаи, свързани със СПИН, през 2023 г. е важен знак за напредък, но и напомняне за оставащите предизвикателства. За да бъде епидемията победена до 2030 г., светът трябва да продължи да обединява усилията си, като гарантира, че никой няма да бъде изоставен в борбата с тази глобална здравна криза.
Източник: