Любопитно
Астрономи за пръв път заснеха умираща звезда в последна фаза (СНИМКИ)
Астрономи заснеха за първи път звезда в последната ѝ фаза. Тя е заобиколена от газ и прах и се е устремила към експлозия, наречена свръхнова, съобщи Ройтерс.
Наблюдаваната звезда е извън нашата галактика Млечния път, което прави постижението още по-забележително. Тя е в съседната Голям Магеланов облак, допълва БТА.
Това е първото увеличено изображение на зряла звезда в друга галактика, въпреки че новородена звезда в Големия Магеланов облак беше спомената в изследване, публикувано миналата година. Увеличението означава, че изображението улавя звездата и нейната непосредствена околност.
Умиращата звезда, наречена WOH G64, се намира на около 160 000 светлинни години от Земята. Светлинната година е разстоянието, което светлината изминава за една година – 5,9 трилиона мили (9,5 трилиона км).
Изображението, което в известна степен е неясно, е получено с интерферометъра на Много големия телескоп на Европейската южна обсерватория, базиран в Чили. На него се вижда звездата, заобиколена от светещ яйцевиден пашкул от газ и прах, наречен мъглявина, очевидно изхвърлена от звездата. Вижда се също слаб овален пръстен отвъд пашкула, вероятно изграден от повече прах.
Star imaged in detail outside the Milky Way for the first time (image, video) https://t.co/mlXH68csXf pic.twitter.com/pizEFujiR5
— SPACE.com (@SPACEdotcom) November 21, 2024
„Звездата е в последния етап от живота си преди своята смърт“, каза астрономът Кеичи Онака от университета „Андрес Бело“ в Чили, който е водещ автор на изследването, публикувано в списание „Астрономия и астрофизика“.
„Причината да виждаме тези форми е, че звездата изхвърля повече материал в някои посоки, отколкото в други. В противен случай структурите щяха да изглеждат сферични“, обяснява Онака.
For the first time, a CLOSE-UP OF A DYING STAR on the brink of a SUPERNOVA has been captured!
Meet WOH G64: a massive star ejecting 9x the Sun’s mass in gas and dust.
🔭 Captured by ESO’s Very Large Telescope. pic.twitter.com/3gx9AL8mpE
— Seekers Of The Cosmos (@SeekersCosmos) November 22, 2024
Преди да започне да изхвърля материал, WOH G64 е била около 25 до 40 пъти по-голяма от масата на Слънцето, според астронома и съавтор на изследването Яко ван Лун от университета в Кийл в Англия. Тя е от типа масивни звезди, наречени червени свръхгиганти, които имат по-кракът живот.
„Предполагаемата ѝ маса означава, че тя е съществувала около 10 до 20 милиона години и скоро ще умре„, казва Ван Лун.
Това е първото изображение на звезда „в този късен стадий, който вероятно преминава през невиждана досега метаморфоза преди експлозията“, добавя той.
Източник: Факти.бг