Свят
Над половината украинци искат преговори с Путин
Повече от половината украинци, участвали в анкета на социологическа агенция „Галъп“, заявяват, че искат скорошно прекратяване на войната чрез преговори, предаде ДПА, съобщи БТА.
„Последните проучвания на Галъп за Украйна, проведени през август и октомври 2024 г., установиха, че средно 52% от украинците биха искали страната им да преговаря за прекратяване на войната възможно най-скоро“, съобщи „Галъп“. „Почти четирима от всеки десет украинци (38%) смятат, че страната им трябва да продължи да се бори до победа“, допълва социологическата агенция.
За сравнение, през 2022 г. делът на респондентите, които искат страната им да продължи да се бори, възлизаше на 73%, а само 22% се застъпваха за преговори. През 2023 г. 63% бяха за продължаване на войната, а 27% – за бързото ѝ прекратяване. Русия постави предварителни условия за преговорите, които включват териториални отстъпки и отказ от членство в НАТО. Освен това Украйна ще трябва да премине през т.нар. „денацификация“, която вероятно означава установяването на проруско правителство в Киев, коментира ДПА.
Според последната анкета, чиито резултати бяха публикувани тази седмица, доверието на украинците в Запада като цяло е спаднало. Около 40% от респондентите все още одобряват водещата роля на САЩ, а 37% изразяват скептицизъм. Малко след началото на войната одобрението за Вашингтон възлизаше на 66%, а скептиците бяха 16%.
По-голямата част от населението все още има положително мнение за ролята на германците, като 50% подкрепят действията на Берлин. През 2022 и 2023 г. този дял възлизаше съответно на 46% и 53%. Анкетираните, които изразяват неодобрение към позицията на Германия, са 29%, докато през 2022 г. и 2023 г. те бяха 35% и 20%.
Повечето респонденти все още се надяват Украйна да се присъедини към ЕС и НАТО, но анкетата отчита спад на оптимизма. Делът на украинците, които очакват страната им да стане пълноправен член на ЕС в рамките на следващите 10 години, са намалели от 73% на 61%. Тези, които се надяват на членство в НАТО са намалели от 64% на 51%. Анкетата на „Галъп“ е проведена по телефона сред 1000 души по телефона.
Източник: Факти.бг