България
Проф. Гарабед Минасян: В целия този парламент няма нито един сериозен икономист
Политическият пъзел започна да се нарежда – очаква се утре държавният глава Румен Радев да връчи първия управленски мандат на ГЕРБ-СДС. Дали ще успеят да сформират работещ кабинет с подкрепата на БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган? Своите коментари по темата дадоха в ефира на bTV икономистите проф. Гарабед Минасян и Георги Ганев.
„Все още ми е бедна фантазията как може да се сглоби един икономически бюджет. Ако се случи, ще е страшно интересно да се наблюдава как хем ще се спазва някаква бюджетна дисциплина, на която хората от ГЕРБ много силно залагат, хем ще настане и някакво разхлабване, на което пък БСП настоява“, каза Георги Ганев.
„На мен ми е тъжно, че в целия този парламент няма нито един сериозен икономист. И в този състав на правителството – аз не съумях да видя някой, на когото да гласуваме доверие като мислещ икономист. Работата не е само в бюджета, както моят колега Ганев спомена, но е изобщо за провеждането на една качествена икономическа политика“, заяви проф. Минасян.
И определи икономическата политика у нас през последните години като нестабилна и без перспектива:
„През последните 10 години, икономическата ни политика, ако може изобщо да се говори за такава, то тя е на границата на безотговорността. Кара се ден за ден. Няма поглед към перспективата, няма виждане за бъдещето. Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз? Това за мен е персонална обида“.
Една от темите, които потенциално могат да бъдат проблемни при управление на ГЕРБ с БСП, е еврозоната. ГЕРБ и техните икономисти настояват, че е важно сега, докато има прозорец, да влезем в еврозоната, докато БСП изключват бързото ни присъединяване като вариант.
„Позицията на БСП е, че те са „по принцип „за“ присъединяването на България към еврозоната“, но считат, че не сме достатъчно готови да го направим в кратък срок. Но ако ГЕРБ успеят да убедят БСП да отстъпят от еврозоната, тогава най-вероятно по някое друго измерение те ще направят компромис“, коментира Георги Ганев.
„Влизането в еврозоната не е панацея. Ние сме свикнали, постоянно търсим нещо, което да ни уреди нещата – някакъв месия, който да се появи и да ни оправи. Сега си мислим, че ако влезем в еврозоната, всичко ще се оправи“, каза проф. Минасян и даде за пример Словакия, които са член на еврозоната от над 10 години, но избраха източна политика.
Професорът обясни, че при приемът ни еврозоната ще има и увеличение на инфлацията у нас.
„Сега се стремим инфлацията да бъде до 3%, но не съобразяваме, че нашето ценово равнище е най-ниското в ЕС, паралелно с Румъния. Неминуемо ще гравитираме към средноевропейското равнище. А как ще стане тази гравитация – за сметка на по-висока инфлация у нас в сравнение с ЕС. Това означава изравняването на цените. Въпросът е населението как ще го асимилира“.
Източник: